פנג שואי במטבח – כך תיישמו את העקרונות האלה אצלכם!

גם אם אתם מאמינים בעקרונות פנג שואי וגם אם לא...

האם קרה לכם אי פעם שהזזתם את הספה או ששיניתם את מקומו של אגרטל הפרחים מהשולחן לדלפק שבמטבח והרגשתם ש...

החדר הפך לרענן, נעים יותר ועם אנרגיה מחודשת?

או שאולי...

פיניתם מהמטבח אוסף של דברים מיותרים שסתם נחו להם על המקרר והרגשתם ש...

השתחררתם ממעמסה כבדה ועכשיו אתם יותר קלילים ונינוחים?

השינויים האלה במצב הרוח, באנרגיה, בהרגשה ובחיוניות, שהם כולם מרכיבים של הצ'י - אנרגיית החיים על פי מסורות המזרח הרחוק - הם תוצאה של אופן מיקום החפצים בבית על פי תורת הפנג שואי.

והמטבח שלכם הוא אחד החדרים שמאוד חשובה בו אופן זרימת אנרגית הצ'י.

למה?

כי האוכל מזין אתכם ואת משפחתכם. ומוביל לבריאות טובה יותר ולאיכות חיים גבוהה יותר. ובגלל שהצ'י שבמטבח עובר לאוכל ואליכם, חשוב שאופן זרימתו תהיה טובה ותהיה מתוכננת על פי עקרונות פנג שואי.

אפילו שינויים קטנים כגון הרחקת פח הזבל, או שימוש בשולחן אוכל עגול, יכולים לשפר את שמחת החיים, והפונקציונליות שלכם, ולהביא – על פי עקרונות פנג שואי – לבריאות ולרווחה לכם ולמשפחתכם.

אז עם כאלה הבטחות מרחיקות לכת, למה שלא תנסו לעצב את המטבח שלכם על פי עקרונות פנג שואי? גם אם לא תרגישו לבסוף שזה מעניק לכם תחושה טובה יותר, לכל היותר התנסיתם באלטרנטיבות אחרות לעיצוב המטבח הסטנדרטי. מה אתם אומרים? רוצים לנסות?

אוקי. אבל רק רגע...

לפני שתגיעו לעקרונות עיצוב המטבח על פי פנג שואי, שווה להכיר את הכללים המרכזיים העומדים בבסיס התורה הזו. וגם אם כבר שמעתם על הכללים האלה, אף פעם לא מזיק להיזכר או לקרוא אותם שוב פעם ובניסוח קצת אחר.

חשוב שתדעו שהעקרונות שמייד תקראו, הם מהזווית של האדם המערבי והם הפשטה של תורת הפנג שואי המורכבת.

מוכנים?

אז אלה העקרונות הבסיסיים של פנג שואי -

 • להכל – אנשים, חפצים, ומקומות – יש צ'י. המשמעות של זה היא שחשוב להתייחס לכל ההיבטים של הדברים החומריים שברשותכם. האם למשל כיסא הבר שבמטבח יפה אבל לא נוח? האם סט קופסאות התבלינים שירשתם מהסבתא מעוררים זיכרונות טובים?
 • הצ'י מחבר את כל הדברים שבחיים שלכם. הזיכרונות שלכם מאנשים וממקומות יכולים להשפיע עליכם באופן חיובי או שלילי בדיוק כמו שכיסא הבר במטבח או סט קופסאות התבלינים משפיע.
 • הצ'י משתנה כל הזמן. גם שינוי קטן כמו הוספת כרית לכיסא הבר שאינו נוח, או שינוי גדול כמו החלפת כל כסאות הבר באחרים, יכול לגרום לשינוי מידי בזרימת הצ'י בבית שלכם.
 • השינוי בצ'י יכול להשפיע על קשר בין שני תחומים באופן ישיר. למשל - הקשר בין הבית שלכם לשמחת החיים שלכם או הקשר שבין הבריאות שלכם לרווחה הכלכלית שלכם. שיפור זרימת הצ'י על ידי שימוש בעקרונות פנג שואי, יכול להביא ליחסים יותר טובים, שיפור בקריירה ואפילו שיפור במצב הכלכלי.
 • אתם לא יכולים לבודד אלמנטים שונים בחיים שלכם. איכות כל אלמנט בחיים שלכם משפיעה על האלמנטים האחרים.
 • זרימת הצ'י משתפרת כאשר עושים שינויים. ניתן ליישם פנג שואי בצורה הטובה ביותר אם יש רצון לשינוי. אבל אין 'תוצאה סופית' ליישום של פנג שואי. זרימת הצ'י במטבח יכולה להיעצר מסיבה לא ברורה, מה שמאותת שהגיע הזמן לשינוי נוסף.
 • בטיחות ונוחות באים לפני עיצוב וסטייל. יצירת ההרמוניה והשלמות בחיים מתחילה בסביבה בה אתם מרגישים רצויים ובטוחים.

פנג שואי היא תורה עמוקה ומורכבת. הרבה מעבר לעקרונות הרשומים למעלה. אנשים מקדישים חיים שלמים ללימוד שלה.

אבל...

אתם לא צריכים ללמוד ולהבין את כולה כדי לשפר את איכות החיים שלכם.

מספיק שתעזרו בטיפים הבאים, המבוססים על עקרונות פנג שואי, כדי להכניס שינויים עיצוביים במטבח שלכם, שישפרו את זרימת הצ'י ואת איכות החיים שלכם.

מוכנים? הנה זה בא...

תכנון ועיצוב המטבח

חשוב שמי שמבשל לא יעמוד עם הגב לכיוון הכניסה של המטבח. אם הוא לא ישים לב שמישהו נכנס הוא עלול להיבהל ולהעביר צ'י שלילי לאוכל. לכן לפי עקרונות פנג שואי עדיף למקם את הכיריים על אי, כך שמי שמבשל יעמוד עם הפנים לכניסה.

אם זה בלתי אפשרי, אתם יכולים לתלות מראה על חיפוי הקיר שמעל השיש. או יותר טוב – מקמו חפץ מבריק כמו מראה כך שמי שמבשל יוכל לראות מה קורה מאחוריו. אתם יכולים למשל לשים שם קנקן תה יפה או כלי כלשהו מנירוסטה מבריקה.

העיקר...

שבעלך לא ייבהל כשהוא מכין את ארוחת הערב.

חשוב שלא תמקמו את התנור מתחת לחלון. הרוח יכולה למשוך את הצ'י הטוב מהאוכל. יכול להיות שהוא יצא טעים, אבל עם קצת פחות תיבול של צ'י...

על פי עקרונות פנג שואי, אלמנטים של אש ומים מתנגשים אחד עם השני ויוצרים צ'י שלילי. לכן – לא כדאי שהכיריים יהיו צמודים למקרר או לכיור. אם אין לכם ברירה, שימו ביניהם צמח, כף עץ או אלמנט טבעי אחר. מה אתם אומרים על איזה בוצ'ר בלוק איכותי?

האמת היא שגם כך, בדרך כלל, לא מצמידים את הכיור למקרר ולכיריים. וזאת כדי ליצור משולש עבודה נוח בין שלושתם. אז... אין טעם שתטרידו את עצמכם יותר מידי לגבי ההצמדה של האלמנטים האלה.

ארגון המטבח והשימוש בו

שימו לב לתנור ולכיריים. באזורים אלה הרבה מהצ'י עובר לאוכל המזין אתכם ואת משפחתכם. שמרו על המבערים או על הכיריים הקרמיים נקיים והשתמשו בכולם באופן שווה.

...אז אל תכינו את החביתה המקושקשת כל פעם על אותו מבער. גוונו קצת...

דברים מיותרים שתופסים מקום על השיש ומפריעים להכנת האוכל יוצרים צ'י שלילי. לא כדאי. לא מומלץ. שווה לשמור על משטח שיש נקי, חלק, וללא אוסף מיותר של גאדג'טים למטבח שבעלך קנה במחיר מופקע!

כדאי לשמור על המזווה ועל ארונות המטבח נקיים ומסודרים. ללא כלים חצי שבורים, קופסאות מזון ריקות, או מזון שפג תוקפו שאפילו החתולים ברחוב לא היו מוכנים לאכול אותו. לזרוק לזרוק. עכשיו.

וגם... לא כדאי שפח האשפה יהיה במקום שאפשר לראות אותו באופן קבוע. עדיף שיהיה סגור בארון. זבל ממש משפיע לרעה על הצ'י. ועל הבריאות.

אחד הדברים החשובים ביותר הוא נושא הבטיחות. וזה לא קשור רק לעקרונות פנג שואי ולצ'י. אל תשכחו את זה. שמרו תמיד על עבודה בטיחותית ועל סכינים במגרה או בארון.

מצב הרוח של בעלך (או שלך) כשהוא מבשל את האוכל משפיע על הצ'י העובר אליו. לכן כדאי שתעשי מאמץ כדי שהמטבח ישרה אווירה רגועה ושלווה. שנטי שנטי...

דקורציה של המטבח

שפע של אוכל עוזר לתחושת השגשוג. תליית תמונות של פירות וירקות מעצימה את תחושת השגשוג ומשפרת את הצ'י. מראות באזור האכילה או הכנת המזון 'יכפילו' את הכמות שלו.

לפי עקרונות פנג שואי, אם יהיו סביבכם דברים משמעותיים עם צ'י חיובי, הוא יעבור אליכם. מה אתם אומרים על פרחים טריים באגרטל? זה תמיד עוזר למצב הרוח. גם אם זה קשור לעקרונות פנג שואי וגם אם לא.

פינות חדות הן גם לא נוחות וגם מסוכנות. עדיף לבחור שולחן אוכל עם פינות מעוגלות או אפילו לעגל את הפינות של השיש אם זה משהו שנראה לכם. אתם יכולים גם להסתיר פינות על ידי צמחים וכריות. כאמור חשוב מאד לבטיחות, ולא רק לפי פנג שואי.

זהו.

עכשיו אתם יודעים איך לעצב מטבח לפי עקרונות פנג שואי. יש כמובן עוד הרבה דברים, אבל כבסיס – זה מספיק.

וגם אם אתם לא מאמינים בכל העניין הזה, עדיין יש עקרונות פנג שואי ששווה ליישם אותם רק בגלל שהם יהפכו את המטבח לנעים יותר, נוח יותר, בטיחותי יותר ומקום שכיף לעבוד בו.

אז... אם הגעתם לכאן אחרי שרפרפתם על מה שכתוב למעלה. אני מציע שתחזרו ותקראו בעיון על עקרונות פנג שואי במטבח. יש לכם רק מה להרוויח.

אם אתם בעניין, אני מזמין אתכם לקרוא ראיון שערכתי עם המומחית לפנג שואי, שרונה פומס. יש בראיון התייחסות לדברים שאינם מופיעים כאן...

פנג שואי נעים!

4.5616438356164 1 1 1 1 1 דירוג: 4.56 - 146 הצבעות
פרזול למטבח חזיתות מטבח חיפוי קיר מזכוכית
עמרי רדאי

הירשמו לטיפים שלי וקבלו מידע עשיר ומגוון שיסייע לכם בהוזלת עלויות ובעיצוב מטבח נוח לעבודה ויפה!

בנוסף תקבלו מיידית ובחינם דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן.

כן! שלח אליי את הטיפים!

תשובות לשאלות קוליות

איך לשדרג מדפים במטבח לבן?

גימור מט או מבריק לארונות מטבח לבנים?

מה צריך להיות גובה מיקרוגל בארון בילטאין?

שאלות ותשובות נוספות? לחצו כאן.

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×
מחפשים מעצבת פנים מומלצת?

סורנה כפיר היא מעצבת פנים מומלצת מטעם לימון מטבחים העוסקת בתכנון ועיצוב פנים לדירות ובתים בשיפוץ ודירות קבלן בתהליך בניה.

"כל פרויקט שיפוץ ובניה הוא אתגר מרגש עבורי. יחד אתכם נוכל למצוא פתרונות ולהפוך אילוצים ונתונים קבועים של השטח לבית פרקטי, אישי וייחודי בהתאם לחלומות ולרצונות שלכם."

סורנה כפיר
תכנון ועיצוב פנים
www.soranakfir.com
054-7202280