לימון - המדריך לעיצוב מטבחים

הי! אני עמרי. ואני הולך לעזור לכם לתכנן את המטבח שלכם.

בטיחות במטבח - לא רק בשביל הילדים שלכם!

בטיחות במטבח, סביר להניח, היא לא הדבר הראשון עליו חשבתם כשדמיינתם את המטבח החדש שלכם...

אבל, חשוב שתדעו -

תאונות במטבח קורות: מים רותחים, חומרי ניקוי אגרסיביים, פינות חדות, אש גלויה... הם רק חלק מהסכנות במטבח.

במיוחד אם יש לכם ילדים בבית, כדאי לזהות את הסכנות האלה מראש כדי למנוע תאונות כואבות.

ולכן, אם כבר אתם מתכננים מטבח חדש ויפה, למה שלא תחשבו גם על בטיחות במטבח ותתכננו מטבח בטיחותי?

מוכנים?

הנה כמה הצעות שתהפוכנה את המטבח שלכם לבטיחותי יותר. לכם ולילדים שלכם:

וודאו שהרצפה שאתם מתכננים במטבח איננה מחליקה. במיוחד כשהיא רטובה! לא הייתם רוצים ליפול כאשר אתם מחזיקים סיר עם מים רותחים או סכין חד. נכון?

דרך אגב, הריצוף באזור של המטבח לא חייב להיות כמו שאר הריצוף בבית. זה גם יהפוך את המטבח שלכם לבטיחותי יותר וגם יוסיף עניין ואופי לעיצוב המטבח.

ווסתו את טמפרטורת המים היוצאת מהברזים. בכל מקרה אתם לא שוטפים כלים ב-90 מעלות! אז בשביל מה צריך את זה?? כך תמנעו גם מעצמכם וגם מילדכם כוויות מיותרות וגם... תחסכו בחשמל. שווה לא?

ישנם כל מיני התקנים משוכללים היכולים לווסת את הטמפרטורה של המים החמים בברזים. אבל... הדרך המהירה והחינמית (!) לעשות זאת היא פשוט להוריד את הטמפרטורה של דוד החימום.

שפרו את הבטיחות במטבח על-ידי שימוש בתאורה מתאימה. שימוש בתאורה המשלבת תאורה כללית (מקור האור למשל באמצע התקרה) ותאורת משימה (תאורה ספציפית מעל משטחי העבודה) יכול להקטין באופן משמעותי את הסיכון שתיפצעו בעת הכנת הארוחה.

שימו לב - כשאתם מתכננים את התאורה חשוב שתוודאו שהגוף שלכם לא יוצר בעצמו צל על משטח העבודה ושאין החזרים ממשטחים מבריקים היכולים לסנוור אתכם.

אגב סנוור - מסונוורים מכמות הדברים שצריך לחשוב עליהם כדי לשפר את הבטיחות במטבח שלכם?

חכו. עוד לא סיימנו...

אתם יכולים לשפר עוד את הבטיחות במטבח שלכם על-ידי כך שתקפידו בתכנון החשמל על כך שמפסקים, שקעים וגופי תאורה, יהיו רחוקים ממקורות מים וידיים רטובות. כמובן חשוב להקפיד שאת עבודת החשמל עצמה יעשה מקצוען ולא איזה חאפר שיחסוך עליכם ולא יחבר את הארכה כראוי... חשמל זה מסוג הדברים שלא משחקים איתם. הסכנה גדולה מאוד וזה פשוט לא שווה את זה.

והנה טיפ מחשמל - אם אתם מתכננים אי במטבח, ודאו שיש בצדדיו שקעים חשמליים. כך לא תמצאו את עצמכם מושכים את חוט החשמל של המיקסר מהשקע שמעל משטח העבודה עד האי ויוצרים מלכודת שעלולה להפיל אתכם ואז להפיל את המיקסר עליכם...

אם יש לכם ילדים, בדקו שלמכשירי החשמל שאתם קונים יש מנגנון נעילה המונע מילדים להפעילם כשאתם לא בסביבה. במיוחד מדובר בכיריים קרמיים, כיריים גז, תנורים ומדיחי כלים. המנגנון עצמו יכול להיות נעילה אלקטרונית או אפילו מכסה שהילדים שלכם לא יוכלו לפתוח.

תכננו את התנועה כך שזרימתה בבית לא תעבור דרך המטבח. כך הסיכוי שמישהו (ובמיוחד הילדים) יעבור דרך משולש העבודה בדיוק כשאתם בדרך מהכיריים לכיור עם סיר של מים רותחים, נמוך יותר. וכך יורד גם הסיכוי לתאונה.

הימנעו מפינות חדות. גם בקצוות של משטח העבודה וגם בקצוות של האי או של הבר. דאגו מראש שאיש המקצוע יעגל אותן.

ודבר אחרון הקשור עם בטיחות במטבח...

החזיקו מטף בקרבת המטבח במקום גלוי וברור אבל לא סמוך לכיריים ולתנור. למה? כי כשמשהו עולה באש יש המון לחץ ולא כדאי להתחיל לרוץ ולחפש את המטף במחסן. אם אתם לא רוצים להכניס מטף כי הוא יקלקל לכם את העיצוב, עדיף אפילו שתחזיקו מטף בתוך אחד מארונות המטבח הרחוק מהכיריים והתנור. העיקר שיהיה נגיש ולא יהיה מוחבא מאחורי כל מיני דברים... בטיחות במטבח היא עניין חשוב כבר אמרנו?

לא כולם יודעים את זה, אבל אם פורצת אש במהלך טיגון במטבח (בגלל שאדי השמן נדלקו), מכבים את האש עם מגבת רטובה ולא מנסים לכבות ישירות עם מים, כי מה שייקרה זה הדבר הבא...

4.4812834224599 1 1 1 1 1 דירוג: 4.48 - 187 הצבעות

עיצוב מטבחים – מהו הזמן הטוב ביותר לעשות זאת?

האם עיצוב מטבחים זהו משהו שכדאי לדחות? דמיינו לעצמכם את התסריט הבא...

מזל טוב!

סוף סוף התחלתם לבנות את הבית החדש שלכם או לשפץ את הדירה אותה קניתם. אחרי מסע לא קצר ודי מפרך, בו עבדתם עם אדריכלים, קבלנים, רשויות, מעצבי פנים ודומיהם - סגרתם את התוכניות, שילמתם מקדמות והתחלתם סוף סוף לראות את הבלוקים נערמים אחד על השני ויוצרים את קירות הבית שלכם.

הרשו לי לברך אתכם שוב – מזל טוב!

עכשיו אתם יכולים להתפנות סוף סוף לדברים "הקלים והפשוטים" יותר כמו למשל עיצוב מטבחים, או בעצם עיצוב ותכנון המטבח שלכם...

אחרי שישבתם בחברות מטבחים מול כמה מעצבים שהציעו לכם כל מיני אפשרויות של עיצוב מטבחים המבוססות על התכנית האדריכלית שלכם, שמתם לב שהתכנון הבסיסי שהאדריכל או מעצבת הפנים הכינו עבורכם הוא קצת בעייתי. למה? כי החלון הגדול שתכננתם כדי שהבית יהיה מואר לא משאיר מספיק מקום לארונות עליונים. את המקרר היה עדיף לתכנן בצד השני, ובעצם היה יותר נוח אם הייתם מחליפים את המיקום של הכיריים והכיור...

אבל הבניה כבר החלה. והחלון החדש כבר קיים, וכבר סגרתם את התכנית עם החשמלאי ועם חברת הגז.

אז מה עכשיו?

לעצור הכל רק כדי לתכנן את המטבח בצורה יותר טובה? לשלם עוד על העתקת התשתיות שכבר מוקמו??

מה פתאום!

עדיף כבר לנסות להסתדר עם מה שיש ולנסות לעשות כל מיני מניפולציות ותרגילים על גבי התכנון הקיים מבלי להשקיע עוד כסף. הרי גם כך ההוצאות יותר גבוהות ממה שתכננתם... לא?

לא חבל?? חיכיתם והשקעתם כל כך הרבה בבית החדש שלכם ועכשיו, כשהגעתם לשלב של עיצוב מטבחים, אתם צריכים להתפשר רק בגלל שלא חשבתם על זה בזמן?

אז מהו לפי דעתכם הזמן הטוב ביותר להתעסק עם עיצוב מטבחים?

לפני שנענה על השאלה בואו נחלק את המושג 'עיצוב מטבחים' לשניים –

 • תכנון מטבחים – תכנון המתייחס לפרקטיות ולפונקציונליות של המטבח.
 • עיצוב מטבחים – עיצוב המתייחס לצד האסתטי של המטבח.

אז מהו לפי דעתכם הזמן הטוב ביותר לתכנון מטבחים? הזמן הטוב ביותר לקבוע כיצד המטבח יפעל מהבחינה הפונקציונלית והפרקטית? כלומר איפה יהיה הכיור, איפה יהיה המקרר, כמה מקום אחסון יהיה, האם יהיה אי ואיך הוא יתפקד, מה יהיה גודל המטבח וכדומה.

ומהו לפי דעתכם הזמן הטוב ביותר לחשוב על עיצוב מטבחים? כלומר הזמן הטוב ביותר לבחירת הצבעים והטקסטורות של השיש, של ארונות המטבח, של גימור מכשירי החשמל, של כסאות הבר וכדומה.

גם אם אתם בונים בית חדש או גם אם אתם משפצים בית אליו אתם עוברים...

הזמן הטוב ביותר לעסוק בתכנון המטבח, כלומר לעסוק בחלק הפונקציונלי והפרקטי של עיצוב מטבחים הוא עוד לפני תחילת הבנייה או השיפוץ. כאשר התכנית האדריכלית עוד פתוחה לשינויים. כך אפשר במידת הצורך להזיז קירות, חלונות ותשתיות של מים, גז וחשמל מבלי לספוג עלות של שינויים מבניים כאלה לאחר שהבנייה או השיפוץ החלו.

חשוב להדגיש – תכנון המטבח שתקבלו מהאדריכל הוא בדרך כלל משהו מאוד בסיסי, ופעמים רבות קורה שכאשר מגיעים בסוף למעצב המטבחים, מסתבר שאין מספיק מקום אחסון או שכדאי למשל לשנות את מיקום המקרר והכיור. אבל אז הרבה פעמים כבר מאוחר מדי כי הכל כבר בנוי ומוכן ואז צריך לעשות כל מיני תרגילים והתפשרויות כדי להתאים את המטבח לתכנית של המבנה.

לגבי עיצוב מטבחים, כלומר החלק האסתטי של המטבח, זה החלק היותר קשה. יש המון התלבטויות, האם לעשות מטבח בסגנון כזה או בסגנון אחר, כמה להשקיע בגימור וכדומה. ולמזלכם (או למזלנו?) החלק הזה כבר פחות דחוף ואפשר לחכות עם הבחירות האלה לשלב מאוחר יותר. יש לכך הסתייגות אחת – אם אתם חושבים על ריצוף מיוחד למטבח אז כדאי לוודא שהסגנון של ארונות המטבח יתאים לריצוף.

אז מה השורה התחתונה?

התחילו עם התכנון הפרקטי והפונקציונלי של המטבח כמה שיותר מוקדם. את ההתייחסות לחלק האסתטי של עיצוב מטבחים אתם יכולים לדחות לשלב מאוחר יותר, כשזה יהיה יותר רלוונטי.
4.6915422885572 1 1 1 1 1 דירוג: 4.69 - 201 הצבעות

אי למטבח - 9 רעיונות שלא כדאי לפספס!

האם אי למטבח זה משהו שאתם חולמים עליו בלילות?

ואולי אתם חולמים בהקיץ על אי למטבח בזמן העבודה? על חשבון שעות המשרד?

יופי!

אתם יודעים למה?

כי אי למטבח זה דבר נהדר. הוא יכול לתת לכם שטח אחסון נוסף למחבתות ולסירים. מקום נוסף לאחסון של מוצרי חשמל וכלי מטבח. והוא גם משמש כעוגן במשולש העבודה כיריים-כיור-מקרר, ויכול להחליף את שולחן האוכל.

אי למטבח הוא אידאלי במטבחים פתוחים – הוא יוצר דיאלוג בין המטבח לסלון, ביניכם לבין האורחים.

רוצים אחד כזה?

מעולה!

כדי להראות מה אי למטבח יכול לעשות ומהן אפשרויות העיצוב, צירפתי תשעה עיצובים שונים של אי למטבח המוצבים באותו המטבח לשם ההשוואה.

מוכנים ?

אוקיי. אבל רק רגע,

לפני שנתחיל חשוב שתקראו את...

הטיפ הכי חשוב לתכנון ועיצוב של אי למטבח – נסו לעמוד בפיתוי של תכנון אי גדול למטבח קטן. זה טבעי לרצות להרוויח עוד מקום אחסון ויותר משטח עבודה. אבל, איך אומרים...חבל עליכם. אי גדול שלא מתאים לממדי המטבח יפריע לפתיחת דלתות של ארונות ולא יאפשר למי שמבשל חופש תנועה. זה יהפוך את המטבח לצפוף ולא נוח.

איך תדעו שהאי גדול מדי ויפריע?

המרחק המינימלי המומלץ בין האי לבין קיר הוא 90 ס"מ. ובין האי לבין ארון המטבח הוא 1.1מ'.

אז אחרי שאתם יודעת את זה אתם מוכנים ל...


אפשרויות העיצוב של אי למטבח


מראה של אי למטבח עם ארונות תחתונים ומשטח עבודה.

אי למטבח בעיצוב בסיסי בנוי מארונות וממשטח עבודה. אי כזה מגדיל את נפח האחסון של המטבח ואת שטח משטח העבודה. הוא נגיש מכל צדדיו ומאפשר לכמה אנשים לעבוד בו זמנית.

אם יש לכם ילדים, אי למטבח כזה הוא מקום נהדר כדי להכין יחד איתם כדורי שוקולד...

וכבונוס אתם יכולים להגדיל את שטח השיש כך שיבלוט מעבר לארונות ולאפשר מקום ישיבה ואכילה ל 2-3 אנשים.

והנה טיפ עיצובי – אתם יכולים להוסיף עניין למטבח על ידי צביעת ארונות האי בצבע או בגוון שונה מארונות המטבח. או לשים על האי שיש שונה.


מראה של שולחן המשמש בתור אי למטבח

והנה רעיון לשימוש בשולחן בתור אי למטבח. זוהי דרך פנטסטית כדי ליצור מראה מיוחד ושונה - המטבח שלכם לא יראה כמו של אף אחד אחר. מלבד השימוש בשולחן כמשטח עבודה, בגלל הניידות שלו אתם יכולים להזיז אותו ולעשות בו שימושים שונים– אתם יכולים למשל להשתמש בו כשולחן הגשה או כשולחן תצוגה לפריטים דקורטיביים. ואם תוסיפו לשולחן גלגלים... תנצלו אותו הרבה יותר.

אם אתם רק רוצים להוסיף אי למטבח קיים, ואתם לא משפצים או בונים מטבח חדש. שולחן כזה יכול להיות פתרון מעולה.

אם אחסון הוא בעדיפות גבוהה, לכו על אי למטבח עם כמה מגרות ומדפים פתוחים.

רוצים טיפ עיצובי? בבקשה... גם במטבח חדש אתם לא חייבים לחשוב על שולחן-אי למטבח "חדש". שולחן בסגנון כפרי, שולחן עתיק או אפילו שולחן נגרים (!) יכולים להפוך את המטבח שלכם למטבח עם אופי מיוחד. מטבח שלא תמצאו בשום מקום אחר.


מראה של אי למטבח עם שני מפלסים. כסאות בר לישיבה בחלק החיצוני של האי.

אי למטבח עם שני מפלסים מוסיף ממדים של עומק ועניין ויזואלי לעיצוב המטבח. וכאשר אחד המפלסים הוא בגובה של בר... הוא מסתיר את הבלגן של הבישול מהאורחים המכובדים שנמצאים בסלון.

טיפ? הנה זה בא... אתם יכולים ליצור מראה הרמוני ושלם יותר אם תבחרו בכיסאות בר שהצבעים שבהם מתאימים לצבע של האהילים, לצבע של חיפוי הקיר או לצבע של הקיר עצמו. ואפילו לצבע של מכשירי החשמל הקטנים והגלויים (מישהו אמר kitchen-aid כתום?)


מראה של אי למטבח עם כיריים במרכזו וקולט אדים מעל הכיריים.

אי למטבח עם כיריים. אם תמקמו את הכיריים על האי, תוכלו לשמור על הילדים בזמן הכנת ארוחת הערב. אם האי בנוי רק ממפלס אחד, כדי לשמור על החברה הקטנים בריאים ובועטים, צריך לשמור על מרחק סביר בין דלפק האכילה לבין הכיריים.

קחו בחשבון שאם אתם רוצים אי כזה אתם צריכים גם להעביר תשתיות של גז או חשמל אל האי, וגם לבחור בקולט אדים תלוי.

והנה טיפ עיצובי מאודה – קולט האדים התלוי שמעל הכיריים יוצר נקודת עניין ומושך הרבה תשומת לב. לכן חשוב שהעיצוב שלו יהיה מוקפד ומתאים למטבח.


מראה של אי למטבח הבנוי מעל כוורת ליין ומקרר עם דלתות שקופות.

אם אתם מארחים הרבה, אי למטבח כזה תפור עליכם. וזה לא משנה אם מדובר בחברים הברברים של בעלך מקבוצת הכדורגל של יום שישי. או שמדובר בזוג האינטליגנטי שממש מבין ביינות וגמר לכם את ה-'קיאנטו קלאסיקו' שהבאתם מטוסקנה... אורחים אוהבים להתכנס סביב אי למטבח.

מבחינת העיצוב, אתם יכולים למקם מקרר יינות או משקאות בצד של האי כך שיהיה נגיש ונוח לכולם. ואם זה נשמע לכם כמו סיבה לא לקנות מקרר יינות, אתם יכולים לבחור בכזה שיש בו מנעול...

ונעבור לטיפ העיצובי - אם החלק של האי הפונה לכיוון הסלון לא משמש כבר אכילה – אתם יכולים להשתמש בו כדי ליצור מעבר בין המטבח לסלון. כוורת לבקבוקיי יין, מדפי ספרים, ופריטים דומים ישדרגו גם את העיצוב וגם את החיבור שבין המטבח לסלון.


מראה של אי למטבח עם שולן בוצ'ר בלוק מוצמד אליו.

אי למטבח עם בוצ'ר בלוק. איים כאלה יכולים להיות שולחן שלם עם משטח בוצ'ר בלוק (לא כמו בתמונה למעלה) או שולחן בוצ'ר בלוק המוצמד לאי בסיסי. אפשרות נוספת היא שחלק ממשטח העבודה של האי יהיה עשוי בוצ'ר בלוק וחלקו חומר אחר (למשל שיש).

משטח בוצ'ר בלוק הוא המקום המושלם לסו-שף הביתי (בעלך כמובן), לעזור להכין את הארוחות. וגם...משטח כזה יכול להוסיף מראה של ריהוט למטבח, אם זה משהו שאתם אוהבים.

והנה טיפ עיצובי קצוץ דק דק – למרות שמייפל הוא בחירה נפוצה לבוצ'ר בלוק, עצים אחרים כמו אגוז, דובדבן, ואפילו טיק ייצרו קונטרסט יפה יותר עם ארונות מטבח בהירים. מתאים לכם?


מראה של אי למטבח קטן עם כיור ושולחן עגול עשוי נירוסטה מוצמד אליו.

אי למטבח עם כיור. אם אתם רוצים להשתמש באי כאזור שטיפת הכלים אתם צריכים למקם גם את הכיור, אבל גם את מדיח הכלים באי עצמו. אומנם המסע המפרך שבין הכיור לשולחן האוכל יתקצר, אבל העברת תשתית של מים וחשמל לאי יכולה לעלות לא מעט.

ויש גם טיפ מעוצב – השתמשו בצורות עגולות כדי לשבור את המראה ה'קופסתי' של ארונות המטבח ומכשירי החשמל.


מראה של אי למטבח עם שלושה גבהים. הגובה הנמוך ביותר נעשה על-ידי שולחן המוצמד לאי.

אם ממש בא לכם אתם יכולים לתכנן אי למטבח גם עם שלושה מפלסים. גבהים שונים יכולים לפתור מספר בעיות. אם יש בבית בשלן נמוך, או שלפעמים חלק מעבודות המטבח נעשות בישיבה, אז מפלס נמוך הוא אידאלי. אבל אם יש בבית גם בשלן טאוויל, מפלס גבוה יתאים לו טוב יותר.

אי כזה יכול גם להיות בנוי עם שולחן אוכל שמוצמד אליו. כך שאם אין לכם מקום גם לשולחן אוכל וגם לאי, עדין אפשר לאכול אחד מול השני (בניגוד לאחד ליד השני במבנה של בר).


מראה של אי למטבח עם שני כסאות בר ומשטח עבודה בו הפאות הקצרות מעוגלות.

אי למטבח עם משטח עבודה מעוגל. למרות שארונות מטבח הם בדרך כלל מרובעים, הם לא חייבים להיות כאלה. וגם לא איים. יכול להיות שלעיצוב מסוים של מטבח יתאים יותר דווקא אי משולש – הוא יאפשר יותר נפח אחסון ולא יפגע בחופש התנועה שבמטבח. אי למטבח בצורת חצי עיגול או חצי משושה יוצרים מעין 'עמדת מפקד' ממנה את יכולה לשלוט על כל הבית. כולם יצדיעו לך...

אז הנה טיפ מעוגל – אי שאינו מרובע יבלוט בכל מטבח. אם גם תוסיפו לו פרטים עיצוביים כמו מדפים פתוחים, צבעים שונים על משטח העבודה, כסאות בר ותאורה משובחת – הוא יהיה ממש מוקד תשומת הלב. לא תצטערו.


אז אחרי שהזלתם קצת ריר על העיצובים השונים של אי למטבח בואו נראה מה המחירים...

האיים הזולים מתחילים ב-3000 עד 4000 שקלים. האיים היקרים יותר יכולים להגיע עד 8000 שקלים ויותר.

ודבר כמעט אחרון – עיצובו של אי למטבח צריך להתאים לזה של שאר הבית. במיוחד כאשר האי הוא חלק מהסלון. לכן – כדאי לשמור על האי נקי ומסודר. וכאשר גם מניחים על האי פרטי נוי שונים, זה מעניק לשאר הבית מראה יפה ומעוצב.

אז מה אתם אומרים,

איזה עיצוב של אי למטבח מתאים לכם?

4.5990099009901 1 1 1 1 1 דירוג: 4.60 - 202 הצבעות

ראיון עם שרונה פומס -עיצוב ותכנון מטבחים לפי עקרונות הפנג שוואי

שרונה פומס היא יועצת פנג שוואי, אסטרולוגית ומומחית למטאפיסיקה הסינית, בעלת רקע בעיצוב פנים ומזה 8 שנים חברת הנהלה באגודה הישראלית לפנג שוואי.

בבעלותה בית הספר הוותיק לפנג שוואי בו היא מלמדת מזה שנים רבות. בית הספר מכשיר מומחים, יועצים ומורים בתחום.

שרונה מנחה, מרצה, מעבירה סדנאות ליועצי פנג שוואי ולקהל הרחב. מתן יעוץ ברחבי העולם לבחירה בנייה ושיפוץ של בתים ועסקים וכן ייעוץ אישי לפרטיים.

אני שמח לראיין את שרונה בנושא פנג שוואי למטבח.

אתם מוכנים?

מוכנה שרונה?

בואו נתחיל...

שרונה פומס - עיצוב מטבחים לפי עקרונות הפנג שוואי

שרונה פומס

שרונה פומס - עיצוב מטבחים לפי עקרונות הפנג שוואי

שרונה פומס

שרונה, עשית הרבה קורסים והכשרות בנושא של פנג שוואי ואסטרולוגיה סינית. האם בתוך כל אלה יש התייחסות מיוחדת למטבח?
מטבח נחשב אחד משלושת האזורים החשובים בבית לצד דלת כניסה וחדר שינה. התפיסה המסורתית מציינת שאנרגיית החיים מתקבלת במטבח ומושפעת ממיקום וכיוון שבו האוכל חומם ובושל. מיקום מיטיב משפיע באופן עקיף על בריאות. ואם יש בריאות טובה, בוודאי יש גם חיוניות ופרנסה. בסביבות שנת 2002, עת השתלמתי בחו"ל, סיפר לי אחד מיועצי הפנג שואי היותר עסוקים ביוון שיום אחד יצר קשר עם המסטר שלו, גרנד מסטר יאפ שן הי (מבכירי המורים שהביאו את השיטה למערב), וביקש תרופה לילדה חולת לוקמיה. המסטר הציע לו להעביר את הכיריים לכיוון התומך בילדה באופן אישי. בקשתו ההזויה התקבלה על ידי דיירי הבית שהיו מוכנים לנסות כל "תרופה". וראה זה פלא מצבה של הילדה השתפר והיא החלימה.

מהי החשיבות, לפי דעתך, של עיצוב המטבח לפי עקרונות הפנג שוואי ולמה?
המטבח על פי הפנג שוואי ממונה כאמור על הפרנסה, הבריאות ואיכות החיים, לכן מיקומו משמעותי ביותר. על פי התורה הזו אנו מבחינים בין אזורים טובים בבית הממונים על הבריאות, יחסים הרמוניים, שגשוג ,שלווה וכדומה, ובין אזורים הממונים על מחלות, אובדן כספי, יחסים דיס-הרמוניים וכדומה. כאשר ממקמים מטבח באזור המחלות יתכנו בעיות בריאות בבית. לפיכך מיקום מטבח באזור מועדף מומלץ מבעוד מועד. שינויים במטבח קיים הם כמובן מוגבלים.

מהם הדברים שצריך לשים לב אליהם כאשר רוצים לתכנן את המטבח על עקרונות הפנג שוואי?
החשוב מכל הוא להתייחס למיקום המטבח במקום טוב בבית, הנקבע באמצעות שימוש במצפן (מכונה לו פאן) שנועד למדידת כיוונים של המבנה באופן מדויק. מלבד המיקום, חשוב גם כיוון המטבח בהתאמה לבעל הבית, ובעיקר מיקום וכיוון הכיריים והתנור. בנוסף יש לשים לב ל"אנרגיה" הכללית של אזור המטבח כולו. ובמידה ואזור זה מהמאתגרים בבית מבחינה זו, יש לעשות שימוש בצבעים, צורות וחומרים כדי למתן ו"לרפא" את המטבח ככל האפשר. מומלץ גם להקפיד על חציצה בין הכיריים, הכיור ומקרר, אך נושא זה לא קשור דווקא לפנג שוואי, הוא כבר נלמד בקרב מעצבים ומכונה משולש העבודה. ההסבר של הסינים לכך הוא הצורך להפריד את אלמנט המים מאלמנט האש. בנוסף, מומלץ למקם את הכיריים כך שלא יימצאו מתחת לחלון בשל השפעת הרוח על הבעירה, ולבשל עם הפנים אל דלת הכניסה אם אפשר, כדי לאפשר יצירת שליטה נינוחה.

האם ניתן ליישם את עקרונות הפנג שוואי בכל מטבח? גם למטבחים חדשים וגם במטבחים קיימים?
בוודאי. במידה ושוקלים שיפוץ מטבח ישן ניתן ליישם את העקרונות הללו אם בהעתקת המטבח לאזור מיטיב או שינויים במטבח עצמו - שינויים כגון מיקום הכיריים ושימוש בצבעים ובחומרים שמטרתם לשדרג את המטבח. המטרה בכל מקרה היא להוציא את המיטב מהמטבח הקיים או החדש לאור הנתונים הקיימים בשטח. יש למשל מטבחים הממוקמים באזורים ש"נאסר" עליהם בשם ההרמוניה או מטבחים בהם נעשה שימוש מוגבר ביסוד אש או בצבע אדום, הנחשב בתקופות מסוימות אופנתי.

באיזה שלב של תכנון המטבח כדאי לחשוב על השימוש בפנג שוואי?
מוטב לחשוב על השימוש בפנג שוואי בשלב תכנון המבנה כולו כדי למקם את המטבח במקום הטוב ביותר בבית. נקודת המוצא כאמור היא שיש אזורים שאינם מומלצים כלל למיקום מטבח ולהפך. היכולת ליישם פנג שוואי במטבח קיים מוגבלת אך אפשרית. מיקום המטבח נקבע בכל בית באופן אישי על כפי הכוונים שלו ובהתאמה לתאריכי הלידה של בעלי הבית. באופן כללי לא מומלץ למקם מטבח באזור הצפון מערבי של הבית. אזור זה ממונה על בריאות ופרנסה של בעל הבית. בעת התכנון חשוב להתייחס גם לכיוון הכיריים ביחס לתאריך הלידה של הבעלים, וגם לצבעים, חומרים וצורות בהתאמה ל"אנרגיה" של המקום. במידה והאזור טוב ניתן לעצב אותו בחופשיות רבה יותר. במידה ואזור זה בעייתי נדרש עיצוב "מתקן".

האם צריך להיות מומחה לפנג שוואי כדי לעצב את המטבח לפי עקרונות התורה או שכל אחד יכול לעשות זאת?
רק מומחה פנג שוואי יכול ליישם את העקרונות הללו למרות שכל אחד יכול לעצב מטבח ללא פנג שוואי. בפנג שוואי יש רמות שונות של התמחות. יועץ מיומן ומנוסה החוקר ולומד את הנושא במשך שנים עשוי להציע פתרונות רחבים ונוספים לאור ריבוי השיטות העומדות לרשותו.

איך אני יכול לדעת שיועץ הפנג שוואי אליו אני פונה הוא באמת מקצועי?
קשה לדעת כיוון שפעמים רבות קיים פער בין הצגתו העצמית של היועץ לבין ניסיונו בפועל. מומלץ לקרוא מידע רב ככל האפשר על היועץ , לקבל המלצה ובעיקר לסמוך על האינטואיציה בשלב זה.

חשוב להבין שמידע רב שאינו רלבנטי כלל לתורה המופלאה הזאת חובר במערב גם לעיצוב מטבחים, להלן דוגמאות למידע "פופולארי" שאין בינו לבין פנג שוואי:

 • מיקום מראות מול הכיריים מכפילים את האש ותורמים לשגשוג
 • מיקום של אי מומלץ על פי פנג שוואי ומביא לשגשוג
 • חלון מעל הכיריים גורם לאובדן של שפע

יועץ פנג שוואי מקצועי לא יעצב רק את המטבח, אלא יאבחן את הבית כולו ובתוכו את המטבח. דבר נוסף שחשוב להבין הוא שיועץ פנג שוואי אינו מעצב פנים, מתפקידו להתייחס למיקום וכיוון המטבח בהתייחס למושגים של זמן ותאריכי לידה של אנשים. שיתוף פעולה בין מעצב או אדריכל ויועץ פנג שוואי יוצר את החיבור ההרמוני בין בית מעוצב לבין בית התומך באיכות חיים על פי מה שחשוב לבעל הבית.

האם האסטרולוגיה הסינית גם קשורה לעיצוב הבית והמטבח? כיצד?
תורת הפנג שוואי משלבת באופן הכרחי את האסטרולוגיה הסינית בזמן הייעוץ. מפה אסטרולוגית עושה שימוש בעולם המושגים הדומה לזה של פנג שוואי, רפואה סינית ובכלל של עולם המטאפיסקה הסינית. הכוונה למשל ליין, ינג, וחמשת האלמנטים המייצגים באופן מטאפורי "אנרגיה". במידה ולאדם יש בתאריך הלידה שלו עודף של יסוד מסוים המוציא אותו מאיזון, בחירה של צבע במטבח עשויה לאזן אותו באופן אישי. עם זאת, מפה אסטרולוגית נעשית לכל הבית. ולכן, אם באזור המטבח יש עודף של יסוד מסוים, ניתן לאזן אותו באמצעות צבעים וחומרים כך שישפיע באופן הרמוני על בני הבית. השילוב בין "עיצוב" המאזן את המטבח בבית לרווחת כל דייריו, לבין מטבח המאזן את האדם באופן אישי במטבח דורש ניסיון מקצועי.

אם אני רוצה ללמוד עוד על עיצוב המטבח והבית לפי עקרונות הפנג שוואי, מהי הדרך הטובה ביותר לדעתך לעשות זאת?
מומלץ ללמוד פנג שוואי באופן מקיף, בתוכנית לימודים המכשירה יועצי פנג שוואי. מתוך מידע מקצועי רחב באבחון וייעוץ בתים ניתן יהיה ללמוד גם על מטבחים. אני לא ממליצה ללכת לקורס העוסק רק בעיצוב מטבח על פי פנג שוואי, אם אכן יש כזה. באתר שלי ניתן להיתרם ממידע עשיר ומקצועי בנושא. www.fst.co.il.

תודה שרונה על הראיון המקיף. היה מאוד מעשיר ומלמד. ולכל מי שקרא – אני מזמין אתכם לגלוש לאתר של שרונה ולהעמיק עוד בנושא הפנג שוואי והאסטרולוגיה הסינית.
4.2864077669903 1 1 1 1 1 דירוג: 4.29 - 206 הצבעות

חיפוי למטבח – רעיונות מיוחדים שישדרגו את עיצוב ומראה המטבח שלכם!

זוכרים איך נראה חיפוי למטבח כאשר הייתם ילדים? קרמיקה לבנה עם מקסימום כמה פרחים מצוירים פה ושם.

זוכרים את זה?

אז הימים האלה חלפו ועברו...

מה שהתחיל כמשטח שקל לנקותו מעל השיש או מעל הכיור, הפך עם השנים לתצוגה אומנותית ולאופנות מתחלפות של חיפוי למטבח. ממש כמו שקורה עם בגדים...

חיפוי למטבח הוא אחת הדרכים הטובות ביותר לתת למטבח שלכם מראה מיוחד ומעניין. הוא יכול לשדרג גם את המטבח הכי 'סטנדרטי וזול' ולהפוך אותו למשהו מושקע ומושך.

אם התקציב שלכם מוגבל ובכל זאת אתם רוצים משהו שונה ועם אופי, הדבר הראשון ששווה לכם לחשוב להשקיע בו הוא חיפוי למטבח. כך גם השכנה שלכם תחשוב שהשקעתם בעיצוב יוקרתי...

ישנם חומרים רבים שיכולים לשמש חיפוי למטבח – בין אם אתם אוהבים את המראה הקלאסי של אריחי הקרמיקה, מתחברים למראה הארצי של אבן טבעית או חושבים על עיצוב מודרני עם זכוכית כתומה – האפשרויות של חיפוי למטבח מוגבלות רק על ידי הדמיון שלכם.

אבל לפני שאתם רצים לקנות אריחי זכוכית כתומה זרחנית, יש כמה דברים ששווה לכם לחשוב עליהם...

הדבר הראשון שכדאי לכם לחשוב עליו הוא מתי בפעם הבאה תשפצו או תחליפו את המטבח. אופנות באות והולכות. ולכן אם אתם חושבים שב-15 שנים הקרובות לא תשפצו את המטבח, לא הייתי הולך על חיפוי למטבח שהוא מאוד יוצא דופן ושונה.

אחת הדרכים לעשות משהו מעניין שישרוד זמן רב היא לבחור נקודת עניין במטבח, למשל מעל הכיריים, ולעצב חיפוי למטבח שם בצורה מעניינת ודקורטיבית. את שאר הקירות אפשר להשאיר עם עיצוב מינורי יותר.

כדאי גם שתכירו את החומרים השונים מהם אפשר ליצור חיפוי למטבח –

 • קרמיקה ופורצלן
 • אבן טבעית
 • זכוכית
 • מתכת
 • נירוסטה
 • אבן קיסר (כלומר לעלות עם משטח העבודה גם כחיפוי קיר)

כל אחד מהחומרים משדר משהו אחר. קרמיקה, פורצלן ואבן טבעית הם חומרים יותר 'חמים' ומתאימים יותר למטבחים כפריים. זכוכית, מתכת ונירוסטה הם חומרים יותר 'קרים' ומתאימים יותר למטבחים מודרניים. כמובן שזה תלוי גם בעיצוב הספציפי של החומר. ובכל מקרה אין משהו שהוא אסור. אם אתם אוהבים עיצוב מסוים של חיפוי למטבח לכו על זה. בלי קשר לאם זה מתאים לקטגוריה או לא.

רוצים עוד כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור חיפוי למטבח מתאים?

בבקשה...

הרמוניה - מעל לכל, חיפוי למטבח צריך ליצור אפקט של הרמוניה. כלומר – הצבע, העיצוב והטקסטורה צריכים ליצור תחושה שהם משלימים אחד את השני ויוצרים תמונה אחת, ולא תחושה שהם מבלבלים את העין.

צבע – חיפוי למטבח יראה נעים אם הצבעים שבו יתאימו לצבעים של השיש ושל ארונות המטבח.

טקסטורה – לא כדאי לערבב טקסטורות שונות. אם אתם רוצים מראה של מטבח כפרי אתם יכולים ללכת על טקסטורה מחוספסת. מעדיפים מודרני? לכו על טקסטורה חלקה ונקיה. אל תערבבו.

חשוב גם שתכירו את אפשרויות העיצוב הכלליות מהן אפשר ליצור חיפוי למטבח.

 • אריחים
 • פסיפס
 • מקשה אחת

הדבר הנחמד בבחירת אריחים עבור חיפוי למטבח הוא שהם באים במגוון גדול מאד של גדלים, צבעים, טקסטורות וצורות. אתם יכולים אפילו להשיג אריחים בעיצוב אישי מאמנים, כאלה שיתאימו בול לעיצוב המטבח שלכם ויהפכו אותו למיוחד מאוד.

והנה טיפ על אריחים – חשוב שתתייחסו גם לצבע של חומר המילוי שבין האריחים (מדובר בסוג מסוים של אפוקסי). אם אתם רוצים חיפוי למטבח הרמוני ואחיד, בקשו ממי שמתקין לכם את האריחים להשתמש בחומר מילוי הקרוב בצבעו לצבע האריחים. החומר הזה יכול להגיע בצבעים שונים ולפעמים אפשר גם לצבוע אותו.

חיפוי למטבח של פסיפס הוא דרך נהדרת להכניס אופי. לא כדאי לתלות ציור במטבח בגלל הלכלוך והבלגן, אבל פסיפס מעניין יוכל להחליף את הציור כיצירת אומנות שאפשר לנקותה...

הפסיפס לא חייב להיות לאורך כל חיפוי המטבח. הוא יכול להיות רק פס באמצע ואפילו להופיע רק בנקודה מרכזית במטבח, כמו מעל הכיריים.

חיפוי למטבח במקשה אחת מתקשר לעיצוב מאוד מודרני. זכוכית כתומה מצד לצד, משטח נירוסטה אחיד. כולם סממנים לעיצוב עכשווי. ומשדרים שאתם מעודכנים במודות האחרונות.

הערה אחרונה ממש לפני שאתם מגיעים לתמונות של חיפוי למטבח...

השתמשו בתמונות הבאות כמקור להשראה ולא כמקור לחיקוי. בכל תמונה רשמו לעצמכם מה אתם אוהבים. אפילו אם זה רק הצבע או רק הצורה... אם עדיין לא קראתם את הדף על סגנונות המטבחים אני מציע שתעשו זאת לפני שאתם ממשיכים על מנת שתפיקו את המרב מהתמונות. אז...

לחצו כאן אם אתם רוצים לקרוא את הדף על סגנונות של מטבחים מעוצבים. אני אחכה לך כאן.

כבר חזרתם?

בואו נמשיך...

תמונות של חיפוי למטבח


מראה של חיפוי למטבח העשוי פסיפס בגוונים של חום ולבן.

זוהי דוגמא של חיפוי למטבח עשוי פסיפס. שימו לב שהצבעים שבפסיפס מתאימים לצבעים של הארונות ושל השיש. אבני הפסיפס הלבנות מתאימות לצבע הארונות. אבני הפסיפס הכחולות-שחורות מתאימות לצבע של השיש.


חיפוי למטבח זה עשוי זכוכית אדומה היצוקה כמקשה אחת.

והנה דוגמא למטבח מודרני עם חיפוי למטבח עשוי זכוכית במקשה אחת. החיפוי כאן מחולק לשניים. חלק בצבע אדום וחלק אפור-לבן. שימו לב להתאמת הצבעים שבין החיפוי לארונות המטבח (גם אפור וגם לבן) וגם ההתאמה לקומקום ולכוסות האדומות. זוהי בדיוק ההרמוניה שקראתם עליה למעלה. מה אתם אומרים. מתאים לכם מטבח כזה?


מראה של חיפוי למטבח העשוי קרמיקה לבנה עליה מצוירת סלסלת פרחים. מתאים למטבח כפרי.

זוהי דוגמא נפלאה המראה איך חיפוי למטבח מקרמיקה לבנה פשוטה יכול להיות משודרג. אם אתם יודעים לצייר או שאתם מכירים מישהו שיודע, זוהי אפשרות נהדרת של חיפוי מטבח זול ויפיפה. רק לא לשכוח לאטום את הציור כדי שלא יימחק. ציורים מסוג זה מתאימים יותר למטבחים כפריים עם תחושה חמימה וביתית.


מראה של חיפוי למטבח העשוי אריחי קרמיקה לבנים וירוקים הפרוסים בסדר אקראי.

אם אתם רוצים ללכת על חיפוי למטבח מיוחד ויוצא דופן אתם יכולים לחשוב על משהו דומה לתמונה. המטבח עצמו הוא די משעמם ולא מיוחד. הדבר היחידי שנותן לו אופי הוא חיפוי הקיר. שילוב הצבעים הזה אולי לא יתאים לכם (אלא אם כן אתם אוהדים של מכבי חיפה...) אבל אתם יכולים לקחת את הרעיון ולבחור בצבעים אחרים.

בשורה התחתונה – לא מתאים לכל אחד.


מראה של מטבח עם קירות צבועים כחול וחיפוי למטבח עשוי אריחי קרמיקה כחולים.

גם כאן, עם חיפוי למטבח כחול, מישהו הצהיר – 'אני רוצה משהו מיוחד'. אין ספק שכל מי שנכנס למטבח הזה לא יכול להתעלם מחיפוי למטבח בולט זה ולא ישכח אותו אף פעם. אם זה מה שאתם רוצים. אם אתם רוצים שידברו עליכם... לכו על חיפוי למטבח כזה.

השאלה היא איך אתם תרגישו לגבי צבע עז כזה לאורך זמן.


מראה של שיש עם חיפוי למטבח מאריחים רבועים קטנים בגוונים של חום.

והנה משהו קצת יותר רגוע. חיפוי למטבח עשוי אריחי קרמיקה בצבעי אדמה. מתאים למטבחים כפריים או אם אתם רוצים להכניס חמימות למטבח מודרני ועכשווי.

שמתם לב שמשטח העבודה עשוי נירוסטה. מה אתם אומרים?


מראה של מטבח עם משטח עבודה מסוג בוצ'ר בלוק וחיפוי למטבח הבנוי בצורה של חומת אבן טבעית.

והנה דוגמא של חיפוי למטבח מאבן טבעית. זה נראה נפלא במטבח כפרי אבל לחיפוי כזה יש חסרון עיקרי אחד. – קשה מאוד לנקות אותו. אחת הפונקציות החשובות של חיפוי למטבח היא שקל יהיה לנקות אותו. כאן החליטו להקריב את הפונקציה הזו על חשבון העיצוב והיופי. לשיקולכם.


מראה של חיפוי למטבח עשוי פסיפס של אבנים קטנות בצבעים של שחור ולבן.

ולסיום סיומת... דוגמא למטבח מודרני בעיצוב שחור לבן עם חיפוי למטבח המשלב פסיפס עם מקשה אחת. אתם יכולים לקחת את הרעיון הזה למטבח שלכם וליישם אותו עם צבעים אחרים אם אתם רוצים קצת יותר ויטליות.

מתאים לכם?


זהו. כמעט והגעתם אל סוף העמוד. אם קראתם את ההסברים ורשמתם לעצמכם רעיונות שונים לדברים שאתם מתחברים אליהם – הרווחתם.

באתר הזה תוכלו למצוא עוד הרבה רעיונות מעניינים של חיפוי למטבח עשוים מתכת (נפתח בחלון חדש), חלקם קצת מופרכים... יש באתר גם קטלוג שכדאי להוריד ולעבור עליו.

ולמרות שבטח כבר קראתם למעלה את מה שאני עומד לכתוב שוב, אני מרגיש צורך לעשות זאת כדי לחזק. הנה זה בא...

השתמשו בתמונות של חיפוי למטבח כמקור להשראה ולרעיונות ולא כמודל לחיקוי!

4.5066666666667 1 1 1 1 1 דירוג: 4.51 - 150 הצבעות
פרזול למטבח חזיתות מטבח חיפוי קיר מזכוכית
עמרי רדאי

הירשמו לטיפים שלי וקבלו מידע עשיר ומגוון שיסייע לכם בהוזלת עלויות ובעיצוב מטבח נוח לעבודה ויפה!

בנוסף תקבלו מיידית ובחינם דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן.

כן! שלח אליי את הטיפים!

תשובות לשאלות קוליות

איך לשדרג מדפים במטבח לבן?

גימור מט או מבריק לארונות מטבח לבנים?

מה צריך להיות גובה מיקרוגל בארון בילטאין?

שאלות ותשובות נוספות? לחצו כאן.

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×
מחפשים מישהו שיתכנן לכם את המטבח?

שימעת יהב היא מעצבת מטבחים מומלצת מטעם לימון מטבחים.

"עם כל-כך הרבה פרטים שצריך לאזן - פרקטיקה, אסתטיקה, התאמה אישית ותקציב, תכנון מטבח חדש יכולה להיות חוויה מרגשת ומפחידה כאחד. תנו לי לדאוג לכאבי הראש, כך שאתם תוכלו להירגע, ובאמת ליהנות מרכישת מטבח שתפור בדיוק עבורכם."

לחצו כאן כדי לשמוע עוד פרטים!

שימעת יהב
תכנון ועיצוב מטבחים