לימון - המדריך לעיצוב מטבחים

הי! אני עמרי. ואני הולך לעזור לכם לתכנן את המטבח שלכם.

המטבח של משפחת אופיר-דרוק מנהריהמטבח פרובנס

הכל התחיל מזה שאני אוהבת לבשל ולארח, אבל המטבח... אותו לא כל כך לא אהבתי: משטח העבודה קטן מדי, מגירות ודלתות לא נוחות והיו לי עוד תלונות שונות ומשונות. חששתי מתהליך החלפת המטבח, עד שבאתר לימון מצאתי תוכנה לעיצוב מטבח. התחלתי להשתעשע אתה ופתאום הייתה תוכנית מוכנה!

ומכאן הכל התגלגל. ההתלבטות בין חברה ובין נגר הסתיימה בבחירה בנגר פרטי, החלטה שהתגלתה כנכונה! התוכנית הבסיסית עברה שיפוצים של המעצב והנגר הפדנט והמטבח יצא לדרך. תודה גדולה גדולה להם!

המטבח שלי הוא צר וארוך כשבקיר אחד יש גומחה ובו מקום למקרר ולארון. למטבח יש שתי כניסות זו מול זו, בקירות הרוחב. מכאן שהמטבח חייב להיות בתצורת קיר מול קיר ובאמצע אין הרבה רצפה (190 ס"מ)... במילים אחרות, גם צפוף, וגם צריך ללכת הרבה.

אחת הדרכים להשגת תחושת מרחב היא צבעים בהירים אבל אני אוהבת צבעוניות ואני רוצה מטבח חם וביתי ולא נקי וקר. אני גם לא רציתי להחליף את הרצפה ולא לעשות שינויים בתשתיות. בקיצור, רציתי שהמטבח הצר, הארוך והקטן, ייתן תחושת מרחב, יהיה פשוט וגם יפה וחמים, בהיר וגם צבעוני, ומעל הכל, נח, פונקציונאלי ועונה לכל צרכי. איך מסתדרים עם כל הדרישות, שלעיתים סותרות?
נתחיל עם בעיית המרחב וניצול מרבי של השטח:
בקיר אחד, הארונות התחתונים נמשכים מקיר לקיר (שם נמצאים גם הכיור, המדיח והתנור המשולב), ואילו הארונות העליונים אינם נוגעים בתקרה ובקירות הצדדיים, גובה הארונות העליונים נקבע על פי היכולת להגיע ללא מאמץ למדף העליון. כל אלה גם נותנים תחושת מרחב בגובה העיניים וגם מנצלים באופן יעיל של הארונות העליונים, ללא שטחים ללא שימוש.
בקיר ממול נמצא שולחן שיש בעומק 40 ס"מ ובהמשך לו, ארונות תחתונים בעומק 30 ס"מ. השולחן (גובה 75 ס"מ) נמוך מהארונות התחתונים (גובה 90 ס"מ). פערי העומק והגובה מגדילים את תחושת החלל.

 • החלק העליון של הקיר הוא הנותן בעיקר את ךלדגכ תחושת המרחב ולכן בקיר זה אין ארונות עליונים להוציא ארון אחד שנמצא בגומחה והוא אינו חורג מקו הקיר. על הקיר מעל השולחן והארונות יש שני מדפי זכוכית צרים ועליהם כוסות ואבזרים קטנים. על הקיר תלויים לוח מחיק קטן ותמונות קטנות. השקיפות של הזכוכית והעיטורים הקטנים והשטוחים תורמים לתחושה שהמקום מרווח.
 • השולחן תלוי על הקיר, ללא תמיכה נראית לעין כך שניתן לנצל במלואו את השטח שמתחתיו כדי להניח שני כסאות מתקפלים שנראים קטנים בגלל המבנה המיוחד שלהם ועדין נותר מקום לפח אשפה.
 • בהמשך לשולחן יש שני ארונות סגורים ובניהם שני מדפים פתוחים בעומק 30 ס"מ, שבדרכם, נותנים גם הם תחושת מרחב. ארון אחד הוא בעומק 30 ס"מ והשני, שנמצא בגומחה, הוא בעומק 60 ס"מ. מעל הארון העמוק נמצא ארון עליון שכאמור, אינו בולט מהקיר ולכן אינו פוגע בחלל.
 • נקודה חדשה
קלפות במטבח כפרי פרובנס

הנה הקלפות המבריקות שלנו

ואז אנו מגיעים לצבעים. הצבעים היו ... נו, זה לא זה. שיש שחור, טוב ללכלוך ורע לנשמה; ארונות בצבע עץ בהיר עם רצפה אפורה, לא בדיוק מתאים; והכל ביחד לא משהו. ובנוסף לכל, היה עלי להתאים את הצבעים לאפור של הרצפה.
וכך התמודדנו עם הצבעים, תוך התייחסות לבעיית המרחב.
• כדי להשיג תחושת מרחב השתמשנו בגוונים שונים של לבן:
o הארונות כוסו בפורמייקה בהירה
o השיש מעל הארונות התחתונים, בשני הקירות, הוא לבן עם נקודות קטנות צבעוניות (קיסר 7143) ולא תמיד ברור האם זה לכלוך או נקודה צבעונית בשיש. איזה יתרון!!!
o הקירות בהירים (OW201P) וכך גם הקרמיקה המועטה שנמצאת רק בקיר הכיור.
o הידיות הבהירות מעוגלות מעט והן נמצאות על בסיס נחושת ששובר את הלבן של הארון.
• כדי להשיג את החום והביתיות השתמשנו בצבעים:
o השולחן אדום (קיסר 3452) והוא נותן כתם צבע במטבח.
o הכיסאות שחורים ועליהם כריות המשלבות לבן ואדום.
o והאפור של הרצפה? הפלא ופלא, הוא הבהיר והוא משתלב יפה!!!
o כדי לשמח את חלקי המטבח האחרים, ולהימנע משטחים גדולים של לבן קר, הדבקתי על הארונות העליונים פרחים צבעוניים מג'ל והנחתי קישוטים על גג הארונות. על השיש יש כלים צבעוניים.

והיו בעיות נוספות במטבח הישן, ואלו הדרכים בהן הן נפתרו:
. משטח עבודה קטן מדי - הכיור הישן היה בגודל סטנדרטי עם תוספת של 20 ס"מ ובה מסננות למזון. הכיור הוחלף לכיור קורל לבן במידות סטנדרטיות בזה הרווחנו 20 ס"מ לטובת המשטח. לאחר שהזזנו את הכיור ב- 20 ס"מ נוצרו שני משטחי עבודה גדולים של כ- 125 ס"מ כל אחד כשהמפריד בניהם הוא הכיור. העברת המתקן לייבוש כלים ממשטח העבודה, לתוך הארון העליון מעל הכיור, פינה שטח עבודה נוסף. בקיר ממול היה שולחן והיו ארונות ובניהם חלל של כ- 70 ס"מ. השולחן הוארך וכך הארונות הצמודים אליו וכך הרווחנו עוד 70 ס"מ. תוספת למשטח העבודה הוא השולחן שמשמש הן כשולחן אוכל והן כמשטח להנחת סירים ושאר אביזרים ומזון בזמן הבישול, ומאפשר אף עבודה בישיבה. השיש הצר (35 ס"מ) שבהמשך השולחן ומעל הארונות, נוצל לפינת קפה ומכשירים חשמליים קטנים.
• מגירות כבדות שקשה לפתוח - המנגנונים השקטים עם הפתיחה המלאה של בלום פתרו את הבעיה.
• מגירות בתוך הארון, מאחורי דלתות - הקטין את גודלן וסרבל את פתיחתן. העניין נפתר ע"י מגירות גדולות, שהותאמו על ידי הנגר למידות המיוחדות של המטבח וכמובן, ללא דלתות.
• אי סדר מופתי במגירות הסירים והקופסאות - מגירות גדולות, חוצץ למכסי סירים וסלסלת פלסטיק מאורכת למכסי קופסאות, אפשרו להחזיר את הסדר על כנו וזה נשמר לאורך זמן!.
• אבזרי מטבח נופלים מהמגירות – מגירות עמוקות עם סגירה מלאה בצדדים פתרה בעיה זו.
• מכות מדלתות הארונות העליונים כשהן פתוחות - הפתרון: קלפות, ובארון שבתוך הגומחה יש דלת רגילה והיא נפתחת ל- 180 מעלות וכך אין חשש ממכות בראש.
• שולחן צפוף לשני אנשים - הגדלתו ב- 30 ס"מ מאפשר לשני אנשים לשבת לידו בנוחיות.
ומה נשאר עם פתרון חלקי? אזור הבישול המפוצל: התנור המשולב נמצא בפינה אחת של המטבח והמיקרוגל וטוסטר אובן, בפינה השנייה. את עיקר הבישול אני עושה בתנור המשולב ואילו המיקרו והטוסטר אובן הם בעיקר לחימום ובישולים קטנים, לכן בד"כ אני מתמקדת בפינה אחת. לכל פינה יש משטח עבודה משלה וגם מערכת סכו"ם ומשטחי הגנה להנחת כלים חמים.
לסיכום, המטבח החדש שמר פחות או יותר על התכנון של המטבח המקורי, אבל השינויים שנעשו, שהם לכאורה קטנים, הם גדולים מאד ומשמעותיים ביותר; המטבח התחדש לחלוטין לא רק בפן החזותי אלא גם ברמת הנוחות והתפקוד שבו. הוא גם בהיר וגם צבעוני, גם צר וגם יש בו תחושת מרחב , גם יפה וגם פונקציונאלי. היום, כשמונה חדשים לאחר התקנת המטבח, אני עדין נהנית ממנו בכל רגע! החשוב מכל גיליתי שהחלפת מטבח יכולה להיות חוויה חיובית כאשר יש צוות טוב שעובד בשיתוף פעולה הדוק, ובמטבח שלי הם המעצב, עמרי רדאי, הנגר, גיל ללוז, הקבלן אורן ורדי והמתאמת, שעשתה מעבר לזה, מיטל ללוז, שכולם היו מקצועיים מאד, סובלניים ונ ח מ ד י ם!
4.3578947368421 1 1 1 1 1 דירוג: 4.36 - 190 הצבעות

המטבח של לימור מצורןמטבח מקביל בשני צבעים

כשקנינו את הבית בשנה שעברה לא חשבנו שנצטרך גם להשקיע במטבח חדש, אך במבט לאחור המטבח הוא המרכז של הבית ואנחנו ממש מרוצים ממנו.

כדי לבנות מטבח חדש, כמו שבאמת רצינו, היינו צריכים לשבור קיר, להזיז ארון חשמל (שהיה על קיר שהסרנו) להעביר את מיקום דלת הכניסה, לקנות דלת כניסה חדשה ולהוציא את התריס בחלון המטבח.

בנוסף היינו צריכים לשוטט במיליוני חנויות כדי למצוא ריצוף זהה לריצוף הקיים (כמובן שהריצוף הקיים נקנה מעודפים לפני כמה שנים ואין למצוא...). וכן להזיז נקודת אינסטלציה, לעשות נקודות חשמל חדשות ולבנות קירות גבס כחיפוי לארונות הגבוהים.

כדי לתכנן את המטבח היינו בכמה וכמה מקומות. לבסוף הוחלט על מטבח מקביל, כלומר מטבח בשני קווים מקבילים. רעיון מצוין! ככה יצרנו המון מקומות אחסון ומשטחי עבודה, ויש מספיק מקום לכל דבר. מטבח מקביל התברר כמושלם עבורנו, למיקום שהיה צר ויחסית ארוך.

המטבח כולל דלפק, שמצד אחד שלו יש שלושה כסאות גבוהים ונוחים במיוחד. אלה כסאות עם ארבע רגליים יציבות, שנרכשו ברשת "מיליון כסאות" בחולון, בעלות של כאלף ש"ח. מתחת לכיסאות, מצד ימין, מסתתר עוד ארון לניצול מקסימלי של המטבח.

מצדו השני של הדלפק יש ארונות מטבח בעומק של כ-30 ס״מ, בהם אנו מאחסנים את בקבוקי המים המינרליים. הגימור של הדלפק הוא עם שיש אנכי בצד, וכך הוא משלים ומאריך את השיש במטבח.

בשאר המטבח יש שלושה סטים של שלוש מגירות באורך של 80 ס״מ. יש אמנם אופציה לארבע מגירות, אבל היא לא ממש התאימה לנו, כי ככה לא ממש צריך לסדר והכול נכנס. כמובן שבאחת המגירות שקרובה לדלפק ביקשנו ושמנו סכומון. בכל מטבח צריך לפחות סכומון אחד (עדיף שניים לדעתי).

תמונה של מטבח עם דלפק

המון משטחי עבודה ונפח אחסון

מגירת הבקבוקים והתבלינים היא ברוחב של 30 ס"מ בלבד, שכן אנו מאחסנים שם רק בקבוקים שבשימוש באופן שוטף. לשאר הבקבוקים יש לנו את מקומות האחסון מאחורי הדלפק ובמזווה.

בחרנו כיור של 70 ס״מ, וקשה לנו להבין איך מסתדרים עם כיור יותר קטן. הכיור הוא כיור סיליגרניט של בלאנקו בצבע יסמין, דגם פלאון 8, עם אחריות נגד שריטות וכתמים לכל החיים. למרות שהכיור בהיר ודורש תחזוקה שוטפת, לא הייתי מחליפה בכיור כהה.

מתחת לכיור בחרנו ארון שתי דלתות של 70 ס״מ, גם בגלל שהכיור רחב יותר וגם כי התקנו טוחן אשפה (אמריקאי In Sink ISE 65). טוחן אשפה הוא חובה חובה חובה בכל מטבח! אנחנו העדפנו דלתות מתחת לכיור ולא מגירה, כדי שניתן יהיה לפתוח דלת לפח ועדיין לעמוד מול הכיור.

משמאל לכיור נמצא מדיח כלים גדול, חצי אינטגרלי (לדעתנו הכי יפה ומשתלב בארונות המטבח). כמובן שגם מדיח הוא מצרך חשוב בכל מטבח.

מטבח עם מדיח משמאל לכיור

משקיפים אל החצר והסלון

התקנו כיריים חשמליים כי אנחנו מעדיפים שלא להתעסק עם גז ובלונים בבית, וגם הנוחות בניקוי הכיריים הא משמעותית עבורנו. אבל למי שלא מפריעים הנושאים האלו כדאי לשקול כיריים מגז שמתחממים מהר, ניתן לשלוט על הלהבות וזמן הבישול קצר יותר.

מעל הכיריים התקנו קולט אדים בגודל 90 ס״מ של חברת סימנס (קולט ארובה). ההתקנה לא הייתה פשוטה - לקדוח בקיר, להתקין אביזרים נלווים... אבל הוא טוב בנטרול ריחות ומוציא הכול החוצה (זה בית פרטי ולכן עדיפה האופציה הזו).

מעל הכול, שלוש קלאפות זכוכית (קליר שמנת של אפלר) ברוחב מטר. בקלאפה האמצעית מיקמנו "אלמגוב" (מייבש כלים) - פתרון מצוין למי שלא אוהב לשים כלים לייבוש על השיש... מומלץ!

בצד הארונות הגבוהים יש מזווה רחב מאוד (כ- 90 ס״מ) וגם מקרר שתי דלתות של בלומברג. זהו מקרר בעומק של 60 ס״מ (ללא ידיות). הוא היחיד שמצאנו שבעלות סבירה. קניה מצוינת. העומק הוא מינימאלי והמקרר כמעט ולא בולט.

מקרר בעומק 60סמ וכיריים חשמליות

שני צבעים לארונות

לבסוף, התנור (טריקה שקטה של בוש) וקלאפה למיקרוגל. הקלאפה למיקרוגל מספיק גבוהה כך שניתן לאחסן לחם מעל המיקרוגל. מעל כל הארונות הגבוהים יש שתי קלאפות (כל אחת כמטר) ודלת (בחלק שצמוד לחלון, 60 ס״מ, מעל התנור והמיקרוגל) לאחסון לטווח ארוך.

ארונות המטבח שנבחרו הם מפורמייקה (גוף סנדוויץ' כמובן). בתחילה בחרתי צבע אפור-חום לכל הארונות (פרט לקלאפות זכוכית – צבע שמנת שהולך עם השיש והכיור). אך לאחר בחינה מחודשת (וכנגד הדעות של הסביבה) החלטנו שהארונות הגבוהים יהיו בצבע קרם-שמנת, שמתאים לשיש ולקלאפות זכוכית. השילוב מושלם.

לארונות התאמנו ידיות ארוכות בצבע "מוברש" (העדפנו אותן על ידיות אינטגרליות), וכמובן שכל המגירות והדלתות הן עם טריקה שקטה.

להשלמת התמונה בחרנו חיפוי מיוחד - גרניט פורצלן דק בעובי של שלושה מ"מ בלבד, עם פסים לאורך בגוונים שונים. כל פלטה היא ברוחב של מטר ובגובה 50 ס"מ (כ- ₪250 למטר). החיפוי משדרג את המטבח ומעצב אותו.

אני ממליצה להשקיע ולבחור בקפידה את החיפוי למטבח. אנחנו בחרנו בתחילה חיפוי שמנת מבריק, וגילינו לאחר שהמטבח הורכב שהוא לא מתאים בעליל... רק אחרי שהמטבח מורכב כדאי להתחיל לחפש חיפוי.

וכמובן שאי אפשר בלי קיצ'נאייד בצבע ורד פוקסיה, יחד עם מגבות בגוונים דומים כדי להכניס קצת צבע ו"חיות" למטבח.

חיפוי קיר בכמה צבעים

חיפוי קיר גרניט פורצלן וקיצ'ן איד פוקסיה

העלות הכוללת של המטבח היא ₪34,000 דרך חברת המטבחים "דונטלו" בפתח תקווה.

השיש הוא שיש של אבן קיסר, מספר 2220. נקנה דרך ספק המטבחים בעלות של ₪9000. יחד עם הברז (גרואה, ישר ואלגנטי), הכיור, החיפוי וטוחן האשפה הגענו לסכום כולל של כ- ₪50,000. הוספנו גם תאורת לד חמימה מתחת לקלאפות והרבה שקעי חשמל.

כמובן שהמטבח מקבל תגובות מדהימות של "מטבח מקטלוג", "מהמם" ועוד. אלה שראו את המטבח הקודם שהיה לנו עוד יותר המומים מהתוצאה.

כעת נותר לי רק לבחור וילון לחלון המטבח. יש הצעות?

תמונה של מטבח בה השיש ממשיך ויורד על לרצפה

דלפק שיש יורד עד הרצפה

חיפוי קיר ומיקסר ורוד

ועוד תמונה של חיפוי הקיר והקיצ'נאיד פוקסיה

4.8877551020408 1 1 1 1 1 דירוג: 4.89 - 196 הצבעות

המטבח של ישראל מתל אביבכותרת המטבח

בשעה טובה ,בחג השבועות, יום רביעי, ה 4 ליוני, בשעה 10:00 אנחנו פותחים את עונת הרחצה לשנת 2014 בברור חיל.

בחודשים האחרונים השקענו בבריכה הרבה, בעיקר בשיפור חדר הפילטרים, ובתיקון הניקוז בבריכת הפעוטות.

השנה, תפקיד המציל יהיה מפוצל. בבוקר יעבוד עופר ביטון, ואחר הצהריים ובסופי שבוע יעבוד אריאל מלון.

בכדי שהכול יעבור על כולנו בשלום, הנה תזכורת:

 • חובה להישמע להוראות המציל.
 • · אין להיכנס לבריכת השחייה ללא מציל ובשעות בהם הבריכה סגורה.
4.7229437229437 1 1 1 1 1 דירוג: 4.72 - 231 הצבעות

המטבח של ישראל מתל אביבכותרת המטבח

4.4417475728155 1 1 1 1 1 דירוג: 4.44 - 206 הצבעות
פרזול למטבח חזיתות מטבח חיפוי קיר מזכוכית
עמרי רדאי

הירשמו לטיפים שלי וקבלו מידע עשיר ומגוון שיסייע לכם בהוזלת עלויות ובעיצוב מטבח נוח לעבודה ויפה!

בנוסף תקבלו מיידית ובחינם דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן.

כן! שלח אליי את הטיפים!

תשובות לשאלות קוליות

איך לשדרג מדפים במטבח לבן?

גימור מט או מבריק לארונות מטבח לבנים?

מה צריך להיות גובה מיקרוגל בארון בילטאין?

שאלות ותשובות נוספות? לחצו כאן.

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×
מחפשים מישהו שיתכנן לכם את המטבח?

שימעת יהב היא מעצבת מטבחים מומלצת מטעם לימון מטבחים.

"עם כל-כך הרבה פרטים שצריך לאזן - פרקטיקה, אסתטיקה, התאמה אישית ותקציב, תכנון מטבח חדש יכולה להיות חוויה מרגשת ומפחידה כאחד. תנו לי לדאוג לכאבי הראש, כך שאתם תוכלו להירגע, ובאמת ליהנות מרכישת מטבח שתפור בדיוק עבורכם."

לחצו כאן כדי לשמוע עוד פרטים!

שימעת יהב
תכנון ועיצוב מטבחים