שיש למטבח – קווים מנחים שיעזרו לכם בבחירה שתתאים לכם בול

לפני שנגיע לקווים המנחים עצמם, כדאי לכם להבין כמה דברים חשובים בנוגע לבחירת שיש למטבח.

בדרך כלל כשמשתמשים במושג שיש למטבח מתכוונים בעצם למשטח עבודה למטבח. למה? כי שיש למטבח או משטח עבודה למטבח יכולים להיות עשויים עץ, פורמייקה, נירוסטה, ואפילו, מה אתם יודעים – עשויים שיש.

לכן – כשתמשיכו לקרוא, זכרו שהמושג שיש למטבח כולל בתוכו גם חומרים אחרים.

נסו להריץ בראש תסריט של הכנת ארוחה גדולה (נגיד ארוחת ערב ראש השנה למשפחה המורחבת...). בואו נראה ביחד מה עבר על השיש במטבח שלכם:

 • חתכתם עליו ירקות (ללא קרש חיתוך).
 • הנחתם תבניות לוהטות אש עם דגים ובשר צלוי.
 • בעלך הוריד את הסרוויס היקר והכבד מעליית הגג והניח את כל המשקל על השיש.
 • הבת שלכם הפילה סיר בומבסטי על השיש כשהיא ניסתה להוציא עוד 'מקופלת' מהארון (למרות שאמרתם לה שהקודמת הייתה האחרונה...)– איזה מזל שהסיר היה ריק!
 • רידדת בצק על משטח העבודה. אף פעם לא מוותרים לך על הקישים המפורסמים שלך...
 • היין האדום ששתיתם יחד תוך כדי הבישול נשפך אחרי ששתיתם טיפה יותר מדי... איזה מזל שבחרתם שיש למטבח שלא מקבל כתמים.

כמו שהבנתם... שיש למטבח עובר הרבה התעללויות במהלך החיים שלו. לא כל הסוגים של שיש למטבח מסוגלים לעמוד בכל הרשימה האלה. יש כאלה שאפשר לחתוך עליהם ויש כאלה שלא. יש כאלה שאפשר לרדד עליהם בצק ויש כאלה שלא. יש כאלה שיותר עמידים לדברים חמים ויש כאלה שפחות... לכל סוג של שיש למטבח יש את היתרונות שלו ואת החסרונות שלו. אין סוג אחד שיאפשר את הכל וגם..

שיהיה יפה.

וגם..

שיהיה זול!

יש מספר רב של חומרים המתאימים לתפקיד של שיש למטבח. לכל אחד, כאמור, יש יתרונות וחסרונות...

רוצם פירוט על החומרים הפופולריים?

בבקשה...

אה רגע, מה לגבי שיש אבן קיסר?? הוא לא הוזכר ברשימה שלמעלה.

לגרניט יש מראה מנומר, הוא בא במבחר של צבעים והוא עמיד מאוד. הוא נשחק לאט ואפשר לחתוך עליו. אתם יכולים גם לרדד עליו בצק ולהניח עליו דברים חמים. בדרך כלל מוכרים אותו בגימור מבריק אבל אפשר גם לבקש גימור מט. המראה המנומר שלו יכול להקשות על התאמתו לחיפויי קיר מקרמיקה.

מצד שני, הגרניט לא עמיד לכתמים ויקר באופן יחסי לאופציות אחרות. בנוסף לכך, לא כדאי להשתמש עליו בחומרי ניקוי אגרסיביים כגון חומצות לימון או חומץ מאחר והם גורמים לשחיקה מוגברת.

עץ. אם אתם אוהבים את המראה הטבעי והחם, עץ מלא הוא 'שיש למטבח' מעולה. בוצ'ר בלוק הוא הכי נפוץ והוא חלומו הרטוב (בגלל המים מהכיור...) של כל שף. כמות הטקסטורות והגוונים היא כמעט אינסופית - החל מהמייפל הבהיר ועד האגוז הכהה. על 'שיש למטבח' עשוי עץ אפשר גם לחתוך ולקצוץ בנוחות. זה למעשה קרש חיתוך אחד ענקי. אפשר גם לתקן אותו בקלות על ידי שיוף.

אבל...

יש לעץ גם הרבה חסרונות. לא כדאי לרדד עליו בצק ולהניח עליו דברים חמים. הוא לא עמיד לכתמים ודורש תחזוקה – כלומר איטום מחדש מפעם לפעם. וגם – לא כדאי להשתמש בו קרוב לכיור מאחר וכך רמת השחיקה שלו תהיה גבוהה יותר.

והנה טיפ מהיר – אם אתם שוקלים אי עם 'שיש למטבח' מבוצ'ר בלוק, כדאי לכם לשקול לתלות מעליו את הסירים. כך הכנת האוכל תהיה קלה יותר ומהירה יותר. רק לחתוך ת'גבניות ולהכניס אותן לסיר המתאים. צ'יק צ'ק.

משטח עבודה מנירוסטה. אמנם זה לא שיש למטבח אבל...

זה לא סתם ששפים טובים אוהבים לאהוב משטחי עבודה מנירוסטה. מאוד הגייני, עמיד לכתמים, עמיד לחום ונוח מאוד לרדד עליו בצק. מצד שני אי אפשר לחתוך עליו והוא נשרט די בקלות.

אפשר לקנות אותו בגימור מט או מבריק או עם טקסטורה מעגלית מחזורית ואפילו להטמיע בו כיור אינטגרלי. זו תהיה הבחירה המושלמת אם אתם רוצים לקבל מראה של מטבח מקצועי ורציני.

בכל מקרה מומלץ לשאול ספקים של שיש למטבח מה אפשר ומה אי אפשר לעשות על השיש. וגם לשאול באיזה חומרי ניקוי להשתמש.

והנה טיפ בחינם – כדאי לבקש מהמוכר בחנות לקחת דוגמא של שיש למטבח שאתם מתעניינים בו. ואני לא מתכוון לדוגמא מיניאטורית בגודל של גרגר קוסקוס. אלא לחתיכה גדולה ממש. כך תוכלו לבדוק אם השיש יתאים לצבע הארונות, לצבע חיפוי הקיר וכדומה.

ואפילו הייתי הולך רחוק יותר – אם אתם מתלבטים בין שתי אופציות של שיש למטבח ולא מוכנים לתת לכם דוגמא בחינם - שווה אפילו לקנות את הדוגמאות כדי לבדוק את התאמתן למטבח. אפילו אם זה יעלה 200 שח. עדיף להשקיע עוד קצת ולוודא לפני רכישת שיש למטבח באלפי שקלים שבחרתם בדיוק מה שמתאים לכם ומה שאתם צריכים.

כדי לעזור לכם בתהליך הבחירה של שיש למטבח או משטח עבודה למטבח, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות. אתם יכולים גם להוריד את השאלות על שיש למטבח כאן ולהדפיס אותן. זה יעזור לכם מאוחר יותר כאשר תלכו לחנות לבחון ולבחור שיש למטבח או משטח עבודה למטבח.

 1. האם כשאתם נוגעים במשטח העבודה אתם מעדיפים שפני השטח של החומר יהיו חלקים או שאתם מעדיפים תחושה מחוספסת?
 2. לגבי מראה של שיש למטבח - האם אתם אוהבים את המראה של הצבע האחיד? או אולי אתם מתחברים יותר למראה המגורען, או מראה של 'ורידים'. ואולי אתם בכלל מעדיפים מראה של משהו החוזר על עצמו שוב ושוב (תבנית מחזורית)?
 3. האם חשובה לכם קלות הניקיון של כיור אינטגרלי או כיור בהתקנה שטוחה?
 4. כאשר אתם חושבים על שיש למטבח - האם זה משנה לכם אם החומר ממנו הוא עשוי הוא טבעי או סינטטי?
 5. האם אתם רוצים לחתוך ולקצוץ על משטח העבודה או שאתם מסתפקים בקרש חיתוך? יש סוגים של שיש למטבח שמתאימים יותר ויש כאלה שמתאימים פחות למשימה זו.
 6. האם אתם רוצים לרדד בצק על משטח העבודה? ישנן אפשרויות של שיש למטבח שמתאימות לכך יותר מאחרות.
 7. האם אתם רוצים להניח סירים חמים על משטח העבודה?
 8. ישנם סוגים של שיש למטבח שמוכתמים בקלות. לכן – האם זה יטריד אתכם אם הילדים או האורחים ישפכו מיץ תפוזים או יין אדום על משטח העבודה?
 9. איזה חיפוי קיר עשוי להתאים לשיש? אולי חיפוי קיר מזכוכית?

כמו שבטח הבנתם, בחירת שיש למטבח היא משימה חשובה. הרי אנחנו נמצאים במטבח חלק נכבד מהיום, ולכן כדאי לכם להעביר את הזמן במטבח עם שיש המתאים בדיוק לצרכיכם.

4.65 1 1 1 1 1 דירוג: 4.65 - 200 הצבעות
פרזול למטבח חזיתות מטבח חיפוי קיר מזכוכית
עמרי רדאי

הירשמו לטיפים שלי וקבלו מידע עשיר ומגוון שיסייע לכם בהוזלת עלויות ובעיצוב מטבח נוח לעבודה ויפה!

בנוסף תקבלו מיידית ובחינם דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן.

כן! שלח אליי את הטיפים!

תשובות לשאלות קוליות

איך לשדרג מדפים במטבח לבן?

גימור מט או מבריק לארונות מטבח לבנים?

מה צריך להיות גובה מיקרוגל בארון בילטאין?

שאלות ותשובות נוספות? לחצו כאן.

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×
מחפשים מעצבת פנים מומלצת?

סורנה כפיר היא מעצבת פנים מומלצת מטעם לימון מטבחים העוסקת בתכנון ועיצוב פנים לדירות ובתים בשיפוץ ודירות קבלן בתהליך בניה.

"כל פרויקט שיפוץ ובניה הוא אתגר מרגש עבורי. יחד אתכם נוכל למצוא פתרונות ולהפוך אילוצים ונתונים קבועים של השטח לבית פרקטי, אישי וייחודי בהתאם לחלומות ולרצונות שלכם."

סורנה כפיר
תכנון ועיצוב פנים
www.soranakfir.com
054-7202280