רעיונות גדולים עבור מטבחים קטנים

אם גם אתם נמנים על האנשים שיש להם מטבחים קטנים ואתם רוצים לדעת...

איך מתכננים מטבחים קטנים כך שיהיו פונקציונאליים ושהעבודה בהם תהיה נוחה.

וגם...

שיהיו מעוצבים באופן אסתטי ויפה.

וגם...

שיראו גדולים יותר..

אז...

הגעתם למקום הנכון.

סדר העדיפויות בתכנון מטבחים קטנים שונה מזה של תכנון מטבחים בינוניים וגדולים. בתכנון מטבחים גדולים מתחילים קודם כל עם העיצוב והמראה.

אבל כאשר המטבח שלכם הוא קטן, אתם צריכים קודם כל להסתכל על הפונקציונליות ועל אפשרויות האחסון ורק אחר כך על העיצוב.

הבעיה העיקרית של מטבחים קטנים, כמה מפתיע, היא המרחב המוגבל. המשמעות של זה היא שאתם צריכים להתפשר ולהחליט על סדר העדיפויות. כל דבר שאתם מוסיפים בא על חשבון משהו אחר.

תמונה של מטבחים קטנים

תמונה של מטבחים קטנים

אז כמו שהבנתם, נקודת התורפה של מטבחים קטנים היא נפח האחסון, וכל דבר אחר שאתם מתכננים ורוצים, נוגס בנפח האחסון הזה. ואז... יש לכם פחות מקום לאחסן כלי עבודה, כלי הגשה, מכשירי חשמל קטנים ודברים אחרים.

ולכן - אתם צריכים להחליט מה יותר חשוב לכם...

 • נפח אחסון או... שטח שיש
 • נפח אחסון או... קולט אדים
 • נפח אחסון או... שולחן אוכל
 • נפח אחסון או... גודל מכשירי החשמל
 • נפח אחסון או... נוחות התנועה במטבח
 • נפח אחסון או... (תשלימו בעצמכם)

אז איך תחליטו מה יותר חשוב? איך תדעו מהו סדר העדיפויות שלכם?

כדי שתזהו מהם הדברים המשמעותיים לכם, נסו לבחון קודם כל איך אתם משתמשים במטבח הנוכחי שלכם עכשיו. כך, כשאתם ממש חיים ועובדים במטבח שלכם, יהיה לכם קל יותר לזהות את הצרכים שלכם.

והנה טיפ קטנטן – אם המטבח הנוכחי שלכם הוא לא קטן, יש לכם שתי אפשרויות שיעזרו לכם ללמוד על סדר העדיפויות שיהיה לכם במטבח קטן. הראשונה – נסו למצוא חברה, קרובת משפחה, או שכנה חביבה שיש לה מטבח קטן ושאלו אותה מהן הבעיות במטבח. ויותר טוב – גשו למטבח שלה ומצאו את הבעיות בעצמכם.

האפשרות השנייה – נסו לדמיין איך אתם מכינים ארוחה במטבח קטן. אבל ממש לדמיין. עם כל הפרטים הקטנים ביותר - מלקיחת הכפפה להוצאת תבנית חמה מהתנור ועד שטיפת הכלים וההגשה לשולחן.

עכשיו, אחרי שקבעתם לעצמכם מה יותר חשוב לכם ומה חיוני יותר במטבח שלכם, בואו נראה ביחד איך מתכננים מטבחים קטנים ביעילות...

דבר ראשון, בואו נראה איך מוציאים את המקסימום מנפח הארונות של מטבחים קטנים. ארונות המטבח הסטנדרטיים מגיעים במידות קבועות. ובגלל שהמידות קבועות מראש, יכול להיות שהארונות לא ימלאו את כל נפח המטבח שלכם, פה ושם יישארו חללים שלא ינוצלו. וזה לא עניין של אסתטיקה, כי החללים האלה לא יראו, אבל הם גם לא יהיו שימושיים... חבל.

לכן –

כשמתכננים מטבחים קטנים, בהם נפח האחסון הוא מרכיב קריטי, עדיף להזמין ארונות מטבח מנגר או חברה היכולים לעשות אותם מותאמים בדיוק לגודל המקום הפנוי המטבח.

ויש עוד שני יתרונות לארונות מותאמים אישית –

 • תוכלו לבקש ארונות מטבח עמוקים מהסטנדרט.
 • תוכלו לבקש ארונות מטבח גבוהים מאוד – כמעט עד התקרה.

עם שתי תוספות כאלה נפח הארונות כבר יגדל משמעותית, ויכול להיות שאפילו הסיר של החמין יכנס במטבח הקטן שלכם...

גם שימוש נכון במגרות יכול להגדיל את נפח האחסון. באופן כללי, מגרות מקטינות את נפח האחסון בכ-30%, וככל שתשתמשו בפחות מגרות כך נפח האחסון יגדל.

הבעיה היא...

שמגרות הן דבר מאוד נוח. וכדאי שיהיו לפחות כמה כאלה במטבח. כי אז לא תצטרכו לכרוע על הברכיים, להתכופף ולשבור את הגב בכל פעם שתרצו להוציא את תבנית העוגה הקבורה בחלק האחורי של הארון. פשוט תמשכו את המגרה ותיקחו את התבנית.

אז מה עושים?

הפתרון להגדלת נפח האחסון של מטבחים קטנים עם מגרות הוא לתכנן מגרות רחבות. ככל שהמגרות רחבות יותר כך הן פחות בזבזניות בנפח אחסון.

אז הנה השורה התחתונה...

אם תשלבו שימוש בארונות מטבח מותאמים אישית ומספר קטן של מגרות רחבות – תוכלו להגדיל את נפח האחסון של המטבח בכמעט 50%! באמת!! וכך יהיה לכם מקום גם לסיר של החמין וגם לצ'יפסר הענק שאתם כבר לא זוכרים למה קניתם אותו. שווה לא?

אחד הדברים החשובים ביותר כשמדברים על מטבחים קטנים הוא הסידור והארגון שלהם. ובהקשר הזה אפשר לדבר על סידור וארגון של פנים הארונות ושל משטח העבודה, כלומר השיש.

תמונה של מטבחים קטנים

תמונה של מטבחים קטנים

הסתכלו אל תוך ארונות המטבח הנוכחי שלכם. האם יש בלגן בפנים. האם יש בהם דברים מיותרים שאתם לא עושים בהם שימוש. את רוב הדברים המיותרים תמצאו בחלקים של הארונות שקשה להגיע אליהם, במיוחד בחלקים האחוריים של הארונות הפינתיים.

גם החלקים האחוריים של הארונות העליונים הם מועדים לפורענות. האם יש לכם שם למשל אוכל שפג תוקפו עוד בתקופת המנדט?

מדהים כמה מקום תופסים כל מיני דברים שאתם לא צריכים והם מיותרים. וכשמדברים על מטבחים קטנים זה דבר קריטי.

אז...

כשאתם מתחילים להשתמש במטבח שאלו את עצמכם אם אתם באמת צריכים את כל מה שנמצא בארונות.

רוצים טיפ? בבקשה – יש אנשים שקשה להם לזרוק דברים. ולא משנה עד כמה הם מיותרים. אם את צריכה תמיכה מוראלית כדי לעשות את זה היעזרי בחברה או קרובת משפחה. ואם גם תתרמי או תתני את הדברים המיותרים למישהו אחר, כל העניין הזה יהיה לך יותר קל. ואחר כך גם יהיה לך יותר מרווח...

ואם אנחנו כבר מדברים על סידור וארגון של מטבחים קטנים. מה קורה על משטח העבודה שלכם? על השיש? הסתכלו על כל מה שנמצא על משטח העבודה ושאלו את עצמכם – 'האם זה באמת חייב להיות כאן?'...

...וזה עוד אחד מהדברים שאתם יכולים לעשות כדי לפנות במטבח שלכם עוד מקום – לפנות את השיש מדברים מיותרים. אתם יכולים להעביר אותם לארון למשל. ואם מדובר במיקרוגל – אתם יכולים להפוך אותו לבילט-אין.

לפני שנגיע להיבטים העיצוביים של מטבחים קטנים, כדאי לכם לדעת ש...

יש עוד הרבה דברים שניתן לעשות כדי להפוך מטבחים קטנים למרווחים יותר וקלים יותר לעבודה. בואו נעבור עליהם -

אתם יכולים לשחרר שטח רצפה על ידי שימוש בכיסאות מתקפלים, בר אכילה, שולחן אוכל נפתח וכדומה. שחרור של שטח רצפה הוא דבר חשוב שיאפשר זרימה של התנועה במטבח ועבודה קלה יותר ובטיחותית יותר.

אתם יכולים לחשוב על אי. גם ככה אי למטבח הוא חלום שלכם. נכון?... אי ייתן עוד משטח עבודה, עוד נפח אחסון וגם ישמש כבר אכילה. האי לא חייב להיות גדול אבל צריך להיזהר שלא יפריע לתנועה במטבח. הטעות הנפוצה באיים היא שמכניסים אי גדול מדי למטבח קטן.

מדפים פתוחים על קירות של מטבחים קטנים הם עוד דרך לא רעה בה ניתן להוסיף מקום אחסון. אתם יכולים גם לתלות מתחת למדפים ווים כדי לתלות עליהם למשל כוסות. זה מאוד נגיש ונוח.

פסים מגנטיים התפוסים בקיר יכולים לשמש להחזקת סכינים במקום בלוק של עץ התופס הרבה מקום על השיש או מקום יקר במגרה. וזה גם הופך את הסכינים לנגישים יותר. מעולה!

עוד אפשרות יעילה עבור מטבחים קטנים היא להתקין מתקן לתליית סירים מהתקרה. זה יחסוך הרבה מקום בארונות. ואם המטבח שלכם הוא בסגנון כפרי, אז זה בכלל יעשיר את העיצוב.

גודל הכיור הוא גם משהו שיכול לבזבז שטח חשוב של שיש. כיור כפול וגדול הוא לא תמיד הכרחי. שווה לכם לבדוק מהם הצרכים האמתיים שלכם.

אז אחרי שדיברנו הרבה על הגדלת נפח האחסון ועל ארגון וסידור של מטבחים קטנים כך שיהיו יעלים ופונקציונליים. בואו נדבר על... תאורה, עיצוב וצבע.

תאורה למטבח היא מרכיב מרכזי בתכנון נכון של מטבח. ובמיוחד כשמדברים על מטבחים קטנים. תכנון נכון של תאורה יכול 'לפתוח' מטבחים קטנים ולגרום להם להראות גדולים יותר. אם אתם רוצים, אתם יכולים לקרוא עוד בקישור הבא על תאורה למטבח.

משטחים מבריקים המחזירים את האור גם הם דרך נהדרת לגרום למטבחים קטנים להראות גדולים. חשבו על ארונות מטבח עם גימור מבריק, משטח עבודה מנירוסטה וחיפוי קיר מזכוכית. ולא על צבעים כהים וכבדים של המטבח.

רוצים טיפ אחרון על מטבחים קטנים?

בבקשה...

מה אתם אומרים על שבירת קיר וחיבור פינת האוכל או הסלון עם המטבח כדי להשיג יותר מרחב? זה ירווח את המטבח ואת מרחב התנועה ויאפשר לכם לפקוח עין על הילדים שבסלון בזמן העבודה במטבח. מתאים?

בסופו של דבר חשוב שתזכרו שבעיצוב ותכנון של מטבחים קטנים צריך למצוא את האיזון בין הרצון לאפשר כמה שיותר מקום אחסון לבין הרצון לתת תחושה מאווררת ונעימה. עם קצת עבודה זה אפשרי. רוצים לנסות?

4.1333333333333 1 1 1 1 1 דירוג: 4.13 - 180 הצבעות
פרזול למטבח חזיתות מטבח חיפוי קיר מזכוכית
עמרי רדאי

הירשמו לטיפים שלי וקבלו מידע עשיר ומגוון שיסייע לכם בהוזלת עלויות ובעיצוב מטבח נוח לעבודה ויפה!

בנוסף תקבלו מיידית ובחינם דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן.

כן! שלח אליי את הטיפים!

תשובות לשאלות קוליות

איך לשדרג מדפים במטבח לבן?

גימור מט או מבריק לארונות מטבח לבנים?

מה צריך להיות גובה מיקרוגל בארון בילטאין?

שאלות ותשובות נוספות? לחצו כאן.

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×
מחפשים מעצבת פנים מומלצת?

סורנה כפיר היא מעצבת פנים מומלצת מטעם לימון מטבחים העוסקת בתכנון ועיצוב פנים לדירות ובתים בשיפוץ ודירות קבלן בתהליך בניה.

"כל פרויקט שיפוץ ובניה הוא אתגר מרגש עבורי. יחד אתכם נוכל למצוא פתרונות ולהפוך אילוצים ונתונים קבועים של השטח לבית פרקטי, אישי וייחודי בהתאם לחלומות ולרצונות שלכם."

סורנה כפיר
תכנון ועיצוב פנים
www.soranakfir.com
054-7202280