ראיון עם שרונה פומס -עיצוב ותכנון מטבחים לפי עקרונות הפנג שוואי

שרונה פומס היא יועצת פנג שוואי, אסטרולוגית ומומחית למטאפיסיקה הסינית, בעלת רקע בעיצוב פנים ומזה 8 שנים חברת הנהלה באגודה הישראלית לפנג שוואי.

בבעלותה בית הספר הוותיק לפנג שוואי בו היא מלמדת מזה שנים רבות. בית הספר מכשיר מומחים, יועצים ומורים בתחום.

שרונה מנחה, מרצה, מעבירה סדנאות ליועצי פנג שוואי ולקהל הרחב. מתן יעוץ ברחבי העולם לבחירה בנייה ושיפוץ של בתים ועסקים וכן ייעוץ אישי לפרטיים.

אני שמח לראיין את שרונה בנושא פנג שוואי למטבח.

אתם מוכנים?

מוכנה שרונה?

בואו נתחיל...

שרונה פומס - עיצוב מטבחים לפי עקרונות הפנג שוואי

שרונה פומס

שרונה פומס - עיצוב מטבחים לפי עקרונות הפנג שוואי

שרונה פומס

שרונה, עשית הרבה קורסים והכשרות בנושא של פנג שוואי ואסטרולוגיה סינית. האם בתוך כל אלה יש התייחסות מיוחדת למטבח?
מטבח נחשב אחד משלושת האזורים החשובים בבית לצד דלת כניסה וחדר שינה. התפיסה המסורתית מציינת שאנרגיית החיים מתקבלת במטבח ומושפעת ממיקום וכיוון שבו האוכל חומם ובושל. מיקום מיטיב משפיע באופן עקיף על בריאות. ואם יש בריאות טובה, בוודאי יש גם חיוניות ופרנסה. בסביבות שנת 2002, עת השתלמתי בחו"ל, סיפר לי אחד מיועצי הפנג שואי היותר עסוקים ביוון שיום אחד יצר קשר עם המסטר שלו, גרנד מסטר יאפ שן הי (מבכירי המורים שהביאו את השיטה למערב), וביקש תרופה לילדה חולת לוקמיה. המסטר הציע לו להעביר את הכיריים לכיוון התומך בילדה באופן אישי. בקשתו ההזויה התקבלה על ידי דיירי הבית שהיו מוכנים לנסות כל "תרופה". וראה זה פלא מצבה של הילדה השתפר והיא החלימה.

מהי החשיבות, לפי דעתך, של עיצוב המטבח לפי עקרונות הפנג שוואי ולמה?
המטבח על פי הפנג שוואי ממונה כאמור על הפרנסה, הבריאות ואיכות החיים, לכן מיקומו משמעותי ביותר. על פי התורה הזו אנו מבחינים בין אזורים טובים בבית הממונים על הבריאות, יחסים הרמוניים, שגשוג ,שלווה וכדומה, ובין אזורים הממונים על מחלות, אובדן כספי, יחסים דיס-הרמוניים וכדומה. כאשר ממקמים מטבח באזור המחלות יתכנו בעיות בריאות בבית. לפיכך מיקום מטבח באזור מועדף מומלץ מבעוד מועד. שינויים במטבח קיים הם כמובן מוגבלים.

מהם הדברים שצריך לשים לב אליהם כאשר רוצים לתכנן את המטבח על עקרונות הפנג שוואי?
החשוב מכל הוא להתייחס למיקום המטבח במקום טוב בבית, הנקבע באמצעות שימוש במצפן (מכונה לו פאן) שנועד למדידת כיוונים של המבנה באופן מדויק. מלבד המיקום, חשוב גם כיוון המטבח בהתאמה לבעל הבית, ובעיקר מיקום וכיוון הכיריים והתנור. בנוסף יש לשים לב ל"אנרגיה" הכללית של אזור המטבח כולו. ובמידה ואזור זה מהמאתגרים בבית מבחינה זו, יש לעשות שימוש בצבעים, צורות וחומרים כדי למתן ו"לרפא" את המטבח ככל האפשר. מומלץ גם להקפיד על חציצה בין הכיריים, הכיור ומקרר, אך נושא זה לא קשור דווקא לפנג שוואי, הוא כבר נלמד בקרב מעצבים ומכונה משולש העבודה. ההסבר של הסינים לכך הוא הצורך להפריד את אלמנט המים מאלמנט האש. בנוסף, מומלץ למקם את הכיריים כך שלא יימצאו מתחת לחלון בשל השפעת הרוח על הבעירה, ולבשל עם הפנים אל דלת הכניסה אם אפשר, כדי לאפשר יצירת שליטה נינוחה.

האם ניתן ליישם את עקרונות הפנג שוואי בכל מטבח? גם למטבחים חדשים וגם במטבחים קיימים?
בוודאי. במידה ושוקלים שיפוץ מטבח ישן ניתן ליישם את העקרונות הללו אם בהעתקת המטבח לאזור מיטיב או שינויים במטבח עצמו - שינויים כגון מיקום הכיריים ושימוש בצבעים ובחומרים שמטרתם לשדרג את המטבח. המטרה בכל מקרה היא להוציא את המיטב מהמטבח הקיים או החדש לאור הנתונים הקיימים בשטח. יש למשל מטבחים הממוקמים באזורים ש"נאסר" עליהם בשם ההרמוניה או מטבחים בהם נעשה שימוש מוגבר ביסוד אש או בצבע אדום, הנחשב בתקופות מסוימות אופנתי.

באיזה שלב של תכנון המטבח כדאי לחשוב על השימוש בפנג שוואי?
מוטב לחשוב על השימוש בפנג שוואי בשלב תכנון המבנה כולו כדי למקם את המטבח במקום הטוב ביותר בבית. נקודת המוצא כאמור היא שיש אזורים שאינם מומלצים כלל למיקום מטבח ולהפך. היכולת ליישם פנג שוואי במטבח קיים מוגבלת אך אפשרית. מיקום המטבח נקבע בכל בית באופן אישי על כפי הכוונים שלו ובהתאמה לתאריכי הלידה של בעלי הבית. באופן כללי לא מומלץ למקם מטבח באזור הצפון מערבי של הבית. אזור זה ממונה על בריאות ופרנסה של בעל הבית. בעת התכנון חשוב להתייחס גם לכיוון הכיריים ביחס לתאריך הלידה של הבעלים, וגם לצבעים, חומרים וצורות בהתאמה ל"אנרגיה" של המקום. במידה והאזור טוב ניתן לעצב אותו בחופשיות רבה יותר. במידה ואזור זה בעייתי נדרש עיצוב "מתקן".

האם צריך להיות מומחה לפנג שוואי כדי לעצב את המטבח לפי עקרונות התורה או שכל אחד יכול לעשות זאת?
רק מומחה פנג שוואי יכול ליישם את העקרונות הללו למרות שכל אחד יכול לעצב מטבח ללא פנג שוואי. בפנג שוואי יש רמות שונות של התמחות. יועץ מיומן ומנוסה החוקר ולומד את הנושא במשך שנים עשוי להציע פתרונות רחבים ונוספים לאור ריבוי השיטות העומדות לרשותו.

איך אני יכול לדעת שיועץ הפנג שוואי אליו אני פונה הוא באמת מקצועי?
קשה לדעת כיוון שפעמים רבות קיים פער בין הצגתו העצמית של היועץ לבין ניסיונו בפועל. מומלץ לקרוא מידע רב ככל האפשר על היועץ , לקבל המלצה ובעיקר לסמוך על האינטואיציה בשלב זה.

חשוב להבין שמידע רב שאינו רלבנטי כלל לתורה המופלאה הזאת חובר במערב גם לעיצוב מטבחים, להלן דוגמאות למידע "פופולארי" שאין בינו לבין פנג שוואי:

 • מיקום מראות מול הכיריים מכפילים את האש ותורמים לשגשוג
 • מיקום של אי מומלץ על פי פנג שוואי ומביא לשגשוג
 • חלון מעל הכיריים גורם לאובדן של שפע

יועץ פנג שוואי מקצועי לא יעצב רק את המטבח, אלא יאבחן את הבית כולו ובתוכו את המטבח. דבר נוסף שחשוב להבין הוא שיועץ פנג שוואי אינו מעצב פנים, מתפקידו להתייחס למיקום וכיוון המטבח בהתייחס למושגים של זמן ותאריכי לידה של אנשים. שיתוף פעולה בין מעצב או אדריכל ויועץ פנג שוואי יוצר את החיבור ההרמוני בין בית מעוצב לבין בית התומך באיכות חיים על פי מה שחשוב לבעל הבית.

האם האסטרולוגיה הסינית גם קשורה לעיצוב הבית והמטבח? כיצד?
תורת הפנג שוואי משלבת באופן הכרחי את האסטרולוגיה הסינית בזמן הייעוץ. מפה אסטרולוגית עושה שימוש בעולם המושגים הדומה לזה של פנג שוואי, רפואה סינית ובכלל של עולם המטאפיסקה הסינית. הכוונה למשל ליין, ינג, וחמשת האלמנטים המייצגים באופן מטאפורי "אנרגיה". במידה ולאדם יש בתאריך הלידה שלו עודף של יסוד מסוים המוציא אותו מאיזון, בחירה של צבע במטבח עשויה לאזן אותו באופן אישי. עם זאת, מפה אסטרולוגית נעשית לכל הבית. ולכן, אם באזור המטבח יש עודף של יסוד מסוים, ניתן לאזן אותו באמצעות צבעים וחומרים כך שישפיע באופן הרמוני על בני הבית. השילוב בין "עיצוב" המאזן את המטבח בבית לרווחת כל דייריו, לבין מטבח המאזן את האדם באופן אישי במטבח דורש ניסיון מקצועי.

אם אני רוצה ללמוד עוד על עיצוב המטבח והבית לפי עקרונות הפנג שוואי, מהי הדרך הטובה ביותר לדעתך לעשות זאת?
מומלץ ללמוד פנג שוואי באופן מקיף, בתוכנית לימודים המכשירה יועצי פנג שוואי. מתוך מידע מקצועי רחב באבחון וייעוץ בתים ניתן יהיה ללמוד גם על מטבחים. אני לא ממליצה ללכת לקורס העוסק רק בעיצוב מטבח על פי פנג שוואי, אם אכן יש כזה. באתר שלי ניתן להיתרם ממידע עשיר ומקצועי בנושא. www.fst.co.il.

תודה שרונה על הראיון המקיף. היה מאוד מעשיר ומלמד. ולכל מי שקרא – אני מזמין אתכם לגלוש לאתר של שרונה ולהעמיק עוד בנושא הפנג שוואי והאסטרולוגיה הסינית.
4.2864077669903 1 1 1 1 1 דירוג: 4.29 - 206 הצבעות
פרזול למטבח חזיתות מטבח חיפוי קיר מזכוכית
עמרי רדאי

הירשמו לטיפים שלי וקבלו מידע עשיר ומגוון שיסייע לכם בהוזלת עלויות ובעיצוב מטבח נוח לעבודה ויפה!

בנוסף תקבלו מיידית ובחינם דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן.

כן! שלח אליי את הטיפים!

תשובות לשאלות קוליות

איך לשדרג מדפים במטבח לבן?

גימור מט או מבריק לארונות מטבח לבנים?

מה צריך להיות גובה מיקרוגל בארון בילטאין?

שאלות ותשובות נוספות? לחצו כאן.

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×

הרשמו לטיפים שלי וקבלו מיידית ובחינם...

 • שיטות עבודה בהן אני משתמש באופן אישי בכל מטבח אותו אני מעצב ומתכנן
 • רעיונות מקוריים שיסייעו לכם לתכנן מטבח סופר פרקטי ויפיפה!
 • מידע שיסייע לכם להוזיל את עלויות המטבח ולחסוך כסף!
 • בונוס - דוח מיוחד עם 10 הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבחים וכיצד להימנע מהן
 • אני שונא ספאם ולעולם לא שולח ספאם. כתובת המייל שלכם בטוחה אצלי ולעולם לא אעביר אותה למישהו אחר.

אני כבר חייבת לתת לך פידבק על הטיפים האדירים שלך! העצות מצוינות. הכתיבה קולחת. אתה מחדש לנו דברים. מתייחס למה שחשוב לי מכל: פרקטיות ואסתטיקה. ולא שוכח לדבר על עלויות. לא ראיתי התייחסות כזו בשום מקום אחר.

--ליאת הלפרין. ירושלים

×
מחפשים מעצבת פנים מומלצת?

סורנה כפיר היא מעצבת פנים מומלצת מטעם לימון מטבחים העוסקת בתכנון ועיצוב פנים לדירות ובתים בשיפוץ ודירות קבלן בתהליך בניה.

"כל פרויקט שיפוץ ובניה הוא אתגר מרגש עבורי. יחד אתכם נוכל למצוא פתרונות ולהפוך אילוצים ונתונים קבועים של השטח לבית פרקטי, אישי וייחודי בהתאם לחלומות ולרצונות שלכם."

סורנה כפיר
תכנון ועיצוב פנים
www.soranakfir.com
054-7202280